Talts püüab aktsiate abil rantjeena elada

Annika Matson 21. aprill 2004, 00:00

?Igal teisel pensionäril Läänes on raha börsil,? ütles Talts. Kuu aja pärast 60. juubelit tähistaval Taltsil on 15 000 Norma ja 33 000 Eesti Telekomi aktsiat, mis teenivad talle igal aastal prisket dividenditulu. Sel aastal peaks ta dividendidena saama oma aktsiate pealt kokku 340 000 krooni. Taltsi aktsiaportfelli väärtus on hetkel kokku 5,7 miljonit krooni. ?Investeerin selle mõttega, et jooksvalt dividendidest kasu teenida ning panna raha näiteks kinnisvarasse end taastootma,? ütles Talts.

Aktsiaturge jälgib Talts vähemalt korra päevas, lisaks loeb ajakirjandust. Välismaa aktsiatesse ei ole Talts oma raha paigutanud. ?Ma ei pane raha firmasse, mida ma ei tea ega tunne,? ütles Talts.

Oma investeerimisstrateegia kohta märkis börsiguru, et investeerida tasub sellel, kes oma peaga mõtleb. Tema sõnutsi võib maakleritele lootma jäädes petta saada. ?Mis pagana missioonitunde pärast peaks üks maakler minu aktsiad just õigesse kohta panema, õigel ajal müüma või ostma,? küsis ta ja vastas, et oma palga teenivad nad aktsiate ostmise, müümise ning haldamise pealt niikuinii. Lisaks on Taltsi sõnutsi pankadel ja vahendajatel nii palju kliente, et nad ei jõua kõigi eest hoolitseda ka.

Maaklerite otsuste tõttu olid ka tema kaotused 1997. aasta börsikrahhis suuremad, ta kaotas maaklereid uskuma jäädes miljoneid kroone. Hoolimata krahhist rehkendab ta, et on jäänud siiski plusspoolele.

Ta möönis, et algul on ise otsuseid langetades küll raske, aga kogemused õpetavad. Eelmise aasta suve lõpus tahtis Talts aktsiaid osta. Siis aga rääkisid maaklerid kui ühest suust, et siinsed aktsiad on juba ülehinnatud ja nad enam ei tõuse. Tal soovitati osta välismaa aktsiaid, sealhulgas USA sõjatööstuse aktsiaid.

Maaklereid uskuma jäädes ei ostnud ta eelmise aasta suve lõpus Eesti väärtpabereid. Kui ta oleks siis ostnud välja valitud Saku Õlletehase, Tallinna Kaubamaja ja Merko Ehituse aktsiaid, oleks ta tänaseks võitnud juba miljoneid kroone.

?Kui maaklerid ei tea, mis oma magamistoas toimub, kuidas nad siis piiritaguseid firmasid soovitada saavad,? ütles Talts.

Hind, millega Talts müüks oma aktsiapaki TeliaSonerale, oleks 125 krooni aktsia eest pluss kaheksa krooni dividende.

Eesti Telekomi aktsiad ostis ta möödunud aastal, makstes keskmiselt aktsia eest 110 krooni. Eelmisel nädalal tegi TeliaSonera Eesti Telekomi aktsionäridele väljaostmispakkumise, lubades aktsia eest 111 krooni pluss 8 krooni dividende.

?Investor, kes praegu müüb aktsiad TeliaSonerale 119 krooni eest, hävitab oma raha ning oleks päris loll,? ütles Talts.

Talts müüs nädal aega enne TeliaSonera väljaostmispakkumist ühel päeval 125 krooni eest 1000 Eesti Telekomi aktsiat ja järgmisel päeval lisaks 1000 Telekomi aktsiat 126 krooni eest. Ta tahtis müüki paisata veel 5000 aktsiat, aga siis langetas Äripäevas ilmunud intervjuu TeliaSonera Balti riikide presidendi Kenneth Karlbergiga aktsia hinda paar protsenti ning ta otsustas enam mitte müüa. ?Tagantjärele mõtlen, et oleks võinud veelgi rohkem aktsiaid müüa,? ütles ta.

TeliaSonera üritas kasutada kõiki vahendeid, et aktsia hinda langetada, aga langus ei olnud suur. Enamik analüütikuid on seisukohal, et see ei olnud hea pakkumine.

Taltsi sõnutsi on kahetsusväärne, et raha jääb pikaks ajaks Telekomi aktsiate alla kinni, sest pikaajaline investor tema ei ole.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:22
Otsi:

Ava täpsem otsing