Muruniidukite hinnaskaalas suured käärid

Kristo Mäe 02. juuni 2004, 00:00

Suurem osa niidukeist jaguneb IKT Saetarvik OÜ juhataja Kristjan Talu sõnutsi nelja põhilise tüübi vahel. Levinuim ja odavaim on külgväljaviskega niiduk, mis heidab niidetud muru küljelt välja ja see tuleb hiljem riisuda. Vajadus riisuda kaob multuer- ehk bioniiduki puhul, sest lõiketera teeb muru nii peeneks, et selle võib jätta väetiseks. Riisumisest vabastab ka kogujaga niiduk, mille puhul peab ülekasvanud rohtu niites kogujat sageli tühjendama. Neljandas tüübis on kirjeldatud võimalused ühendatud ? niidukil on koguja, multuer-süsteem ja külgväljaviske võimalus. ?See on mõeldud ?otsustusvõimetule? kasutajale, kes soovib katsetada erinevaid niitmissüsteeme,? ütles Talu.

Niiduki valikul peaks lähtuma pinna suurusest ja niitmissagedusest. ?Inimesel, kes ei saa muru niita regulaarselt, soovitan osta kõrguse regulaatoritega niiduki, siis saab pikaks kasvanud muru niita esmalt kõrgemalt ja seejärel madalamalt,? rääkis Talu.

Odavam niiduk on üldjuhul lihtsama ehitusega ? väikese võimsusega mootor, õhukesest plekist korpus ja rattad poltidega selle küljes. Sellise niiduki suurim puudus on Talu sõnul rattad, mis vajuvad mõne aastaga viltu. Samuti roostetavat mõne aastaga läbi korpus.

Keskmisse hinnaklassi kuuluva niiduki saab kätte 5000 krooniga. Sellisel niidukil on odavamatest korralikum korpus, rattatõstukid ja võimsam mootor. Kui lisada veel 1000 krooni, siis saab niiduki, mille ratastel on ka laagrid. ?Tüüpiline sellise niiduki ostja on inimene, kes mõni suvi tagasi on ostnud odava niiduki, mis on juba lagunenud,? nentis Talu.

Kallimate niidukite hinnad jäävad 10 000 krooni piirist ülespoole, kuid neil on ka pikemat iga tõotav alumiiniumist valatud korpus ja rihmülekandega edasivedu. ?Mugavam inimene leiab ka niiduki, mille käivitamiseks piisab vaid nupule vajutamisest,? rääkis Talu.

Suuremate pindade hoolduseks mõeldud traktorniiduki hinnad algavad 20 000 kroonist ja lõppevad korraliku sõiduauto hindade tasemel.

Nagu iga mehhanism, vajab ka muruniiduk pidevalt hooldust. Reginett OÜ juhatuse liikme Andres Kriisa sõnul tuleks niidukil vähemalt korra hooaja jooksul vahetada õli ja vajadusel süüteküünal. Hooldada või vajadusel välja vahetada tuleks ka lõiketera. Õhufiltrit on soovitav puhastada mitu korda suve jooksul, sest ummistudes ei saa mootor õhku kätte ja see vähendab niiduki eluiga.

?Kui tänapäeval võib lihtsama muruniiduki osta isegi toidupoest, siis remonti ja hooldust teevad ainult spetsiaalsed metsa- ja aiatehnikat müüvad poed,? ütleb IKT Saetarviku juhataja Kristjan Talu. Keskmine muruniiduki hooajaeelne hooldus koos tarvikutega maksab olenevalt töökojast umbes 300?500 krooni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing