Ida-Euroopas tehinguid ettevõtetega vähem

Kristin Ojamäe 21. juuni 2004, 00:00

Ülevaade 2004. aasta esimesel poolel toimunud ettevõtete ühinemise ja ostu-müügi tehingutest (mergers and acquisitions ehk M&A) näitab, et 2000. aastal alanud suur langus tehingute mahtudes ja arvus on seiskunud. Praeguseks on paari eelmise aasta tulemustega võrreldes saavutatud stabiilne tase toimunud tehingute mahtudes. Oodatud turu elavnemist ei ole siiski olnud.

Ülemaailmsete M&A tehingute kogumaht 2004. aasta esimesel poolaastal oli ligikaudu 7241 mld kr, umbes samal tasemel võrreldes aastataguse ajaga. Lõpuleviidud tehingute arv on langenud 10% (8942-lt 8073-le).

Mitu väljakuulutatud tehingut on lõpule viimata, nende toimumine võib oluliselt esimese poolaasta lõplikke näitajaid muuta. Väljakuulutatutest võiks mainida ravimitööstuse ettevõtete Sanofi-Synthelabo ja Aventise (962 mld kr), JP Morgan Chase?i ja Bank One?i (754) ning Cingulari ja AT&T tehinguid (533).

Tänavune suurim tehing maailmas oli USA pangandusgigantide Bank of America ja FleetBoston Financiali ühinemine (620 mld kr), millega saavutati suurim turuosa Ameerika eri piirkondades.

Euroopas, Lähis-Idas ja Aafrikas toimus tehingute arvu langus 21% võrreldes aastataguse ajaga. Samas on Ameerikas tehinguid läbi viidud samal tasemel kui 2003. a. Aasia ja Vaikse ookeani regioonis on tehingute arv 7% võrra kasvanud. Vaikse ookeani regioonile on iseloomulik ka väga kõrge väljakuulutatud tehingute arv (regioonis keskmiselt 18% ja Jaapanis 74% kasv võrreldes aastaga 2003).

Aktiivseimad ostjad/ühinejad on USAs, Suurbritannias, Saksamaal ja Kanadas asuvad ettevõtted (kokku 42% tehinguis osalejaist). Enim meelitasid investeeringuid Suurbritannias, USAs, Saksamaal ja Hiinas asuvad ettevõtted.

Kesk- ja Ida-Euroopas on tehingute arv jätkuvalt languses: võrreldes 2003. a esimese poolaastaga on tehingute arv langenud ligikaudu 44% (vaid 259 tehingut). Tehingute mahud on püsinud eelmise aastaga võrreldaval tasemel, kuid võrreldes 2001. a toimunud suure langusega on Kesk- ja Ida-Euroopas erinevalt kogu maailma turust tehingute mahud tõusutrendis. Suurimad tehingud on toimunud Bulgaaria ja Rumeenia ettevõtetega.

Eestis on tänavu toimunud 16 tehingut, mille avalikustatud mahuks on vaid 57 mln kr. Üks mahu languse põhjus on kindlasti asjaolu, et suuremad Eesti ettevõtted on juba kaasanud strateegilised investorid väljastpoolt Eestit. Keskmised ja väiksemad ettevõtted aga ei avalikusta tehingu toimumist ega mahtu. Toetudes eelnevate aastate näitajatele, on esimene poolaasta alati rahulikum, väiksema toimunud tehingute arvuga. Tänavune aasta tõotab tehingute arvult jääda 2002. ja 2003. a tasemele (vastavalt 45 ja 47 tehingut).

Kui viimase viie aasta jooksul on Eestis enim tehinguid toimunud finants- ja kindlustus- (39), toiduaine- ja tekstiili- (26) ning meedia- ja IT- sektoris (26), siis selle poolaasta aktiivseimad on tootmis­, telekomi-, ravimitööstuse ja teenuste sektor (kõigis 3).

KPMG Coprorate Finance toetub ülevaates Dealogicu andmebaasi infole.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:33
Otsi:

Ava täpsem otsing