Reede 9. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Soome firmades algamas koondamislaine

Tõnis Arnover 27. august 2004, 00:00

Laevakontsern Silja Line teatas, et alustab kollektiivse töölepingu läbirääkimisi Finnjeti meeskonnaga. Finnjet sõidab Tallinna?Rostocki?Peterburi liinil, laeval töötab 55 Soome kodanikku ning üle saja välismaalase.

Finnjet on sügis- ja talvehooajaks saanud loodetust tunduvalt vähem ettetellimisi. Nagu ütles Silja Line?i avalike suhete juht Tuomas Nylund, ?ei tasu sügise poole praeguses graafikus jätkata, sest tühja laevaga pole mõtet sõita?. Seetõttu ennustab telekanal YLE24, et Finnjeti liiklust harvendatakse ning personali vähendatakse.

Töölepingukõnelused on juba lõpule viinud jaekaubanduskett Tiimari. Firma teatel koondatakse Soomes 13 inimest ning lisaks kavatsetakse järgmise poole aasta jooksul sulgeda Eestis, Lätis ja Rootsis tegutsevatest poodidest 15 kõige kehvema läbimüügiga poodi.

Kaubanduskontsern Stockmann ei ole rahul tütarfirma Hobby Halliga, mis teises kvartalis tõi grupile kahjumit üle 15 miljoni krooni. Kaalumisel on postimüügifirma tegevuse lõpetamine, kuid esialgu on teatatud, et sel nädalal alanud kollektiivse töölepingu kõnelustel kavatsetakse Hobby Halli personali vähendada 45 inimese võrra.

Töötajate sundpuhkust ja arvu vähendamist kaalub ka traktoritehas Valtra, tuues põhjenduseks Euroopas traktorite nõudluse vähenemise, mille põhjuseks on halvad ilmastikuolud ja ELi põllumajanduse ebakindel tulevik. Firma 2600 töötajast on 950 ametis Soomes. Soulahti tehas suletakse sügisel kaheks nädalaks ning inimesed saadetakse sundpuhkusele.

Seoses kollektiivse töölepingu läbirääkimistega on teatanud töötajate arvu vähendamise soovist veel TeliaSonera (29 Soomes ja 8 välismaal), Turu ravimifirma PCAS Finland, mis koondab 17 ja saadab 70 töötajat kahekuulisele sundpuhkusele, ning Pouttu kontsern, mis soovib vabaneda lisaks kevadel koondatud 40 inimesele veel 15 töötajast.

Veelgi tõsisemas seisus on VPU Pukutehdas ja Suomen Punaisen Ristin (SPR) Veripalvelu.

Soome armeele rõivaid õmblev VPU Pukutehdas andis eile koondamisteate 60 Hämeenlinna tehase töötajale ning 40 Boreuse kaupluseketi töötajale. Helsingin Sanomate teatel on oodata ka VPU Pukutehdase 35 Eesti tütarfirma töötaja koondamist. Niisugusele otsusele tuldi esmaspäeval lõppenud kollektiivse töölepingu kõnelustel. Firma tegevdirektor Ralf Wolin oli sunnitud tunnistama, et olles juba neljandat aastat kahjumis, ei saanud see enam senisel moel jätkata.

SPR Veripalvelu tegevdirektor Jukka Rautonen ütles, et kuna plasmaravimite valmistamine Helsingis on muutunud liiga kalliks, siis läheb nende tootmine oktoobri lõpus üle Hollandi Sanquinile. See toob kaasa umbes 110 inimese vallandamise, mis lahendatakse oktoobris lõppevail töölepingukõnelustel.

Olukord Soome tööturul ei pruugi paraneda ka tulevikus, sest uurimisinstituut Forrester Reseach ennustab värskes uuringus lähiaastail Soomes 11 000 töökoha kadumist, kuna firmad kolivad need tõenäoliselt madalamate tootmiskuludega riikidesse.

Soomes oli statistikaameti andmeil juulis tööta 212 000 inimest. Statistikaametist eraldi arvestust pidava Soome tööministeeriumi andmeil oli töötute arv veelgi suurem ? juuli lõpu seisuga oli tööhõiveametis tööd otsimas 309 000 töötut. See arv on 2000 võrra suurem kui aasta tagasi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:41
Otsi:

Ava täpsem otsing