Esimene rahapesujuhtum sai karistuse

Peeter Raidla 23. september 2004, 00:00

Kolmeks aastaks trellide taha mõistetud Deniss Beljakov ja Andrei Mihhailov, kelle vangipõlvele järgneb veel kaheaastane katseaeg, mõtlesid raha teenimiseks välja pealtnäha lihtsa mooduse. Osteti diislikütust, mis kiirelt, sageli turuhinnast odavamalt maha müüdi. Suhteliselt väikest vaheltkasu otsustasid nad kasvatada käibemaksu arvel, mis jäeti riigile lihtsalt tasumata. Seda käibemaksu, mis nii-öelda firmasiseses käibes tahtlikult ja vääralt maha arvestati ning enda kätte jäeti, kogunes paari aastaga enam kui 4 miljonit krooni.

Põhja ringkonnaprokurör Maria Sutt kiitis maksupettuste uurimise keskust: kriminaalasi algatati jaanuaris 2003 ning juba sama aasta augustis oli süüdistus kohtus. Kohtualuste vastu süüdistusega esinenud Sutt avaldas lootust, et linnakohtu otsus peab vett ka ringkonnakohtus.

?Tavaliselt on juhtumite puhul, kus kasutatakse kuritegude varjamiseks variisikuid, raske jõuda põhiorganisaatoriteni, kuid antud juhul õnnestus hankida piisavalt palju veenvaid tõendeid,? rääkis prokurör. ?Märkimisväärne on seegi, et menetluse käigus õnnestus arestida üle miljoni krooni kahtlustatavate vara, mis kohtuotsuse alusel pööratakse enam kui 12 miljoni krooni suuruse kahju katteks.?

Beljakov ja Mihhailov on vahi all juba alates eelmise aasta algusest, mil maksupettuste uurimise keskus korraldas läbiotsimise Tallinnas Jääraku põigus asuvas hotellis, kus mehed kontorit pidasid. Ning jäid edasi vahi alla ka pärast süüdimõistvat kohtuotsust.

Beljakovi kohtus kaitsnud vandeadvokaat Jelena Benevolenskaja ütles, et ta küll ei ole veel jõudnud eile avalikustatud kohtuotsusesse süveneda, kuid kindlasti esitab ta selle peale kaebuse ringkonnakohtule.

Maksupettuste uurimise keskuse direktor Enriko Aav tõdes, et rahapesu uurimine ei ole otseselt maksu- ja tolliameti uurimisalluvuses ning et rahapesu asju on nad uurida võtnud juhul, kui menetluse käigus kogutud tõenditest ilmneb ka kuriteo läbi saadud vahendite legaliseerimine. Ka praegu on menetluses üksikud juhtumid, mis võivad rahapesu süüdistuseni välja jõida.

Aav tõdes, et Beljakovi ja Mihhailovi suhtes langetatud kohtuotsus on väga oluline edasise praktika kujundamise seisukohalt.

September 2001
Deniss Beljakov ja Andrei Mihhailov asusid tegelema illegaalse kütuseäriga. Meeste palvel otsis Juri Andone variisikut. Vajalik isik Sergei Saltõkovi näol leitud, sai Andone tehtu eest 2000 krooni vaevatasu.

Sügis 2001?kevad 2002
Saltõkovist sai osaühingu Landoil omanik ja juhataja ning oma palkajate juhatusel läks ta ka panka, et avada arve, mille kaudu raha liigutada. Saltõkov sai lubatud 2000 krooni ning lisaks veel 300 krooni iga korra pealt, kui ta käis kontolt sularaha välja võtmas. Saltõkov tegi ettepaneku Andone kui tarbetu lüli skeemist välja jätta. Beljakov ja Mihhailov nõustusid ning Saltõkov hakkas nüüd teenima 3000 krooni kuus. Talle seadusega pandud juhatuse liikme kohustused teda ei huvitanud ? tema roll piirdus vaid sularaha väljavõtmisega ning Landoili t?ekiraamatu allkirjastamisega.

Beljakov ja Mihhailov sättisid sisse oma büroo ühes Tallinna Jääraku põigus asuvas hotellis, kust korraldatigi diislikütuse hulgimüüki, seda sageli alla turuhinna. Lubatud kütus jõudis alati ka adressaadini ning ilmselt said ka kütuse hankijad oma raha kätte. Maksuametisse jõudsid aga valeandmetega käibedeklaratsioonid. Ühtekokku vähendasid nad sel teel oma käibemaksukohustust enam kui 2,7 miljoni krooni võrra. Pangakontolt väljavõetud raha kohta arvestust ei peeta. Landoil oleks pidanud septembrist 2001 kuni juunini 2002 deklareerima ligi 5,3 miljonit krooni tulumaksu.

Suvi 2002?jaanuar 2003
Riski vähendamiseks otsustasid Beljakov ja Mihhailov vahetada äriühingut. Otsiti uus variisik, Voldemar Smirnov, kellest sai OÜ Anter Group osanik ja juhataja. Tegutsemisskeem jäi samaks, kuni maksupettuste uurimise keskus sellele jaanuaris 2003 jälile sai. Enne seda jõudsid mehed deklareerida 1,3 miljoni krooni võrra vähem käibemaksu, millele lisandub veel üle 3 miljoni krooni deklareerimata tulumaksu.

Enne maksuametnike tulekut jõudis Beljakov endale liisida Toyota maasturi (täismaksumus 0,88 mln kr) ja BMW maasturi (0,78 mln kr). Mihhailov soetas endale uue sõiduauto BMW (0,62 mln kr), lisaks veel ka BMW maasturi (hind 0,78 mln kr). Hansa Liisingule esitati võltsitud palgatõendid osaühingute Gerd Oil ja Contec Trade nimel, kus nad aga pole töötanud ega ka palga saanud.

Süüdistuse kohaselt pesid nad sel teel raha summas enam kui 4 mln kr.

September 2004
Tallinna linnakohtu otsusega mõisteti Beljakov ja Mihhailov süüdi suures ulatuses toimepandud rahapesus, samuti maksude väärarvutamises ja maksudeklaratsioonide esitamata jätmisele õhutamises. Mõlemale karistuseks 5 aastat vangistust, millest kolm tuleb kohe ära kanda. Ülejäänud kahe aasta kohta kehtib katseaeg, mille lõppedes tuleb kummalgi hüvitada vähemalt 100 000 krooni. Ühtlasi mõistis kohus neilt maksu- ja tolliameti kasuks välja 12,4 mln krooni.

Andone mõisteti süüdi maksude väärarvutusele ja maksudeklaratsiooni esitamata jätmisele kaasaaitamises, samuti Saltõkov ja Smirnov. Andone karistuseks määrati poolteist aastat tingimisi, Saltokõv ja Smirnov said kaks aastat tingimisi.

Allikas: rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadus, karistusseadustik

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing