Spämmi saatmise eest võib vangi sattuda

Alar Pardla 11. november 2004, 00:00

Virginia osariigis on pooleli kohtuprotsess 30aastase Jeremy Jaynesi vastu, kes saatis ainuüksi ühel juulikuu päeval välja 7,5 miljonit rämpskirja. Mees, kellel uurijate andmetel on välismaistel pangaarvetel varandust 24 miljoni dollari jagu, istub parasjagu vanglas ja ootab kohtuistungit. Küberkurjategija kautsjoniks määrati kõigi aegade suurim summa ? üks miljon dollarit.

Prokurör kommenteeris lugu järgnevalt: ?Tehnoloogia areneb, aga kuriteod jäävad ikka samaks. Spämmijad on tänapäeva imerohumüüjad.?

Kliendile pakutakse kaupa või teenust, mille kvaliteet (või tegelikult selle puudumine) selgub tihtipeale alles siis, kui rändkaupmees on rahapakiga juba järgmisesse linna sõitnud. Vahel pole kaupa olemaski.

Eestis ei ole spämm levinud eelkõige seetõttu, et kõik internetifirmad lävivad omavahel ning kõik alal tegutsevad inimesed tunnevad teineteist.

Kui kellegi klient peaks hakkama spämmi laiali saatma, saab ta suhteliselt varsti telefonikõne oma teenusepakkujalt tungiva soovitusega spämmimine koheselt lõpetada. Kui kõne ei mõju, suletakse spämmeri konto kiiresti. Seega ei ole meediast läbi käinud ühtegi pretsedenti, et kedagi oleks Eestis spämmimise pärast kohtusse kaevatud.

Ameerikas on aga lood teistsugused ? maa on suur ja spämmimist piiratakse seadustega. Nii mõneski osariigis on spämmivastane võitlus viimasel ajal päris karmiks kätte läinud. Seadused ei keela küll elektronposti saatmist, küll aga on keelatud varjata saatja isikut, st esineda võõra nime all, kasutades võõrast või olematut saatja aadressi. Seda aga enamik spämmereid just teebki, sest kasutades olematuid aadresse ei saa nad vihaste postisaajate kaebekirju ega automaatseid veateateid, kui kiri saadetakse näiteks tegevuse lõpetanud aadressile.

Spämm on küll kerge vahend, kuidas odavalt saada oma võrgulehele palju külalisi või telefoni teel tellivaid kliente. Samas läheb väga palju saadetavaid kirju n-ö musta auku ? keegi neid kirju ei loe.

Interneti teenusepakkujaga on spämmi saatjatel probleemid kiirelt tekkima ? seetõttu ongi viimasel ajal kasvav tendents, et spämmi saatmiseks kasutatakse mõne viirusega nakatunud tuhandeid koduarvuteid või siis servereid, mis asuvad mõnel arengumaal, kus spämmi saatjate dollarid on teretulnud ja interneti areng läänemaailmast nii mõnedki aastad maas.

Parem karta kui kahetseda: oma võrgulehe reklaamiks on teisigi, vähem kriminaalseid ja kaaskodanikke vähem häirivaid meetodeid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing