Tüli võib lõpetada Spacecomi lepingu

Andris Feldmanis 16. november 2004, 00:00

Kui vahepeal muud lahendust ei leita, tähendab see Spacecomi vedude lõppemist 5. detsembrist. Spacecom on üks kolmest Venemaa firmast, mis taotlevad pea kahte kolmandikku raudtee läbilaskevõimest. Eesti Raudteele tähendaks nende taotluste läbiminemine ligi neljakordset veomahtude vähenemist.

Lepingu lõpetamise põhjuseks tõi Eesti Raudtee asjaolu, et Spacecom võlgneb neile infrastruktuuri kasutustasudena üle 20 miljoni krooni ja pole esitatud arveid korrektselt tasunud juba augustist saadik. Laupäeval möödus summade tasumise viimane tähtaeg.

Ülesöeldud lepingu kehtivus lõpeb 5. detsembril ? sellest kuupäevast jääksid Spacecomi rongid seisma ja neil ei oleks õigust enam Eestis vedusid teha.

?Spacecomil pole mingisugust alust maksta Eesti Raudteele väljamõeldud arvutuste alusel,? ütles Spacecomi juhatuse esimees Oleg Ossinovski. ?Meil on Eesti Raudteega põhimõtteline vaidlus, kuna soovime tasu küsimuses võrdseid võimalusi teiste vedajatega.?

Kasutustasude pärast on Spacecom varem pöördunud konkurentsiameti ja ka kohtu poole. Oma kohtuhagis nõuab Spacecom infrastruktuuri arvestusliku aastatasu fikseerimist 43,74 miljoni krooni tasemel.

Eesti Raudtee juhatuse esimehe Christopher Aadneseni sõnul on lepingujärgsed tasud Eesti Raudtee infrastruktuuri kasutamise eest arvestatud vastavalt raudteeameti peadirektori käskkirjaga kehtestatud metoodikale. Sama metoodika alusel tasuvad infrastruktuuritasu ka reisiveoettevõtjad Edelaraudtee ja Elektriraudtee.

Ossinovski sõnul on raudtee eilne avaldus suunatud konkurentsiameti ning majandus- ja kommunikatsiooniministri mõjutamiseks, kes uurivad Eesti Raudtee kui monopolisti tegevuse õiguspärasust.

Tänaseni ei ole Spacecomil Eesti Raudteega kokkulepet kasutustasu osas, ka ei ole kasutustasu määratud raudteeseaduses selleks ettenähtud korras, ütles Spacecomi esindav vandeadvokaat Marti Hääl.

Spacecom on alates augustist suurendanud oma vedude mahtu 366 tonnilt 555 tonnile. Firma esimese poolaasta käive oli 98 mln krooni.

Spacecom võitis võimaluse vedusid teostada konkursi korras, veoste omanikega on sõlmitud pikaajalised lepingud.

Eesti Raudtee pressiesindaja Priit Koff ei osanud eile öelda, millised on võimalikud lahendused ja kas on võimalik jõuda Spacecomiga veel mingile kokkuleppele. Ka polnud eilseks oma seisukohta formuleerinud majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:53
Otsi:

Ava täpsem otsing