Ehitusbuum lubab tehasemaja tootjatel uusi ja kalleid seadmeid soetada

Ain Alvela 09. jaanuar 2006, 00:00

Kuna ehitusmaania on võtnud Eesti kohta enneolematud mõõtmed, on ehitusmaterjale tootvad ettevõtted sunnitud järjest rohkem investeerima tehnoloogia ajakohastamisse, et suureneva nõudmisega kaasas käia.

Nii soetas alles 2002. aastal kümnekonna töötajaga alustanud termoprofiilide tootja OÜ Loodesystem läinud aasta lõpus 8 miljoni krooni eest uut tüüpi termoprofiilide valmistamise liini, mis ettevõtte juhatuse liikme Raul Loometsa sõnul pole ainulaadne mitte ainult Balti riikides, vaid ka Põhjamaades. Tänaseks on ettevõtte töötajate arv tegevuse algusajaga võrreldes kahekordistunud.

"Liin on valmistatud Soomes spetsiaalselt meie tellimuse põhjal ning meie tingimusi arvestades," selgitab Loomets. "Meie 2004. aasta käive oli juba piisavalt suureks paisunud ja tellimusi järjest kuhjus, nii et mõistlik oli juba soetada uus liin."

Uuel liinil on varasema tehnoloogiaga võrreldes mitmeid eeliseid. Esiteks toimub termoprofiilide tootmine täielikult automatiseeritult sisestatud programmide põhjal, mis võimaldab tööd kiiremini ja täpsemini korraldada. Teiseks väljuvad liinilt juba konkreetse maja konkreetsed detailid, millel juures kinnituskohad ja muu vajalik projektijärgsete seinade monteerimiseks.

Tuntuimad Loodesystemi tehasest tulnud majad on Tallinna servas Teelahkme elurajoonis asuvad 76 ühepereelamut. Keskmise, umbes 120 m2 suuruse pinnaga tüüpprojektiga maja tehasekomplekti saab kätte 200 000 kuni 300 000 krooni eest, transport ning detailidest kohapeale majakarbi püstitamine maksab keskeltläbi 50 000 krooni. Odavaima, 61,7 m2 suuruse majakomplekti saab Loodesystemi hinnakirja järgi soetada 155 800 krooniga.

Tartus puitkarkassist samuti nn tehasemaju kokku panev AS Kodumajatehas teeb tehases valmis terve ruumiploki, kus paigas juba ka uksed-aknad ning tehtud suur osa siseviimistlusest. Ehitusplatsil jääb üle ainult hoone vundamendile kokku monteerida.

Kodumajatehase arendusdirektor Elar Vilt märgib, et ehitusbuum loob kindlasti tehasemajade valmistajatele eelise n-ö klassikaliste ehitajate ees. "Ehitusbuum on meiesuguste ettevõtete arengule tervendav nähtus, saame teostada julgemaid projekte ning ruumielementidest ka nelja- ja viiekorruselisi maju ehitada," selgitab Vilt.

Tehasemaja eelisena toob Elar Vilt esile asjaolu, et selle ehitamine ei sõltu oluliselt ilmast, sest hoonekarbi detailid valmivad katuse all. Puitkarkassi terasprofiiliga võrreldes tõdeb Vilt, et iseenesest on mõlemad head materjalid.

"Puidu eelis on siiski see, et tegemist on loodussõbraliku taastuva materjaliga, -mille -energiamahukus on -metalli omast väiksem," iseloomustab ta. "Meil arvestatakse -seda praegu veel vähe, aga mujal maailmas on see ostuvaliku lan-getamisel oluline argument."

Kodumajatehas on kokku tootnud ligemale 200 eramut ja ligi 2000 korterit. Ettevõte loodab 2005. aasta majandustulemuste kokkulöömise järel saavutada 42,5 miljoni krooni suuruse kasumi, seda 368 miljoni kroonise käibe juures.

Loodesystem paigaldas 2004. aastal 56 majakomplekti, milles kokku umbes 7800 m2 elamispinda. Firma prognoos 2005. aastaks on teenida 20 miljoni kroonise käibe juures ligi miljon krooni kasumit.

Loodesystem OÜ on EASilt saanud positiivse finantseerimisotsuse teadus- ja aren-dustegevuse programmist.

Toetus 1,6 miljonit krooni otsustati 2005. aastal. Projektiga ei finantseeritud seadmete ostu, vaid standardse tootmisliini unikaalsete lahenduste väljatöötamist. Liin ise osteti projektiväliselt muude vahendite eest ja projekti kulude seas

hankekulud ei kajastu. Nüüd on projekt lõppemas ja peagi saab hinnata selle edukust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:41
Otsi:

Ava täpsem otsing