Laupäev 25. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Intelligentne huumor

Rivo Sarapik 13. jaanuar 2006, 00:00

Don (osas Bill Murray) on keskeas Don Juan, kelle ego saab põntsu kohe filmi alguses, mil üks kallimatest ta maha jätab. Hoopi suurendab veelgi talle saadetud anonüümne kiri, mille järgi on tal poeg, kelle olemasolust ei olnud Donil paarkümmend aastat aimu ning kes nüüd täiskasvanuks saades ema juurest isa otsima põgenes. Skeemis aga on üks x ehk kes on too ema, kes kirjale oma nimegi alla ei raatsinud kirjutada.

Siin sisenebki mängu naaber, arvuti- ja kanepisõltlasest isehakanud detektiiv Winston, kes keelitab Doni potentsiaalset lapseema otsima. Selle asemel, et eelmisest ebaõnnestumisest üle olla ning edasi liikuda, laseb Don end Winstonil veenda ning teeb sammu tagasi, asudes otsima märke nagu roosa paber või trükimasin.

Järgneb road movie, milles peategelane kohtub veidrate "endistega". Kes pakub teenusena kappide ja sahtlite korrastamist, kes väidab end olevat loomadega suhtleja. Kiiksud tähendavad piinlikke ja halenaljakaid ning kohmetuid olukordi, mis lõpevad Donile sinise silma ning veelgi muserdatuma olekuga.

Nii jõuabki ta reisilt koju tagasi sama targalt kui alustades ning lootusetus matab maad. Ja kodus on lilled vaasis närtsinud.

Tegelikult võis kogu skeemi ja reisi välja mõelda ka Winston, kelle üks kirg on põnevikud, mida ta ise kirjutada plaanib. On küll õpetus internetis, kuidas seda teha, ent süþee on puudu.

Bill Murray käis viimati sarnase rolliga kinolinal filmiga "Tõlkes kaduma läinud" ("Lost In Translation"), kus ta mängis keskeas staarnäitlejat, kes end taas võõras riigis otsis. Filmist võttis Murray kaasa oma kivistunud ilme, mis ei näita mehe kohalolekut, pigem seda, et ta pole filmis vabatahtlikult ning teeb seda kõike vastu tahtmist. Lihased paneb näos liikuma aga vaid naeratus, mida Don demonstreerib peamiselt ilusate naistega kohtudes.

Filmi lavastaja Jim Jarmusch käis Eesti publiku ees viimati oma lühifilmidest koosneva "Kohvi ja sigarettidega" ("Coffee and Cigarettes"), milles oli kamaluga situatsioonikoomikat ning intelligentset huumorit.

Seda leiab ka selles, spetsiaalselt Murray jaoks kirjutatud rollis ning filmis.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:36
Otsi:

Ava täpsem otsing