Nokialt oodatakse kasumi langust

Lauri Matsulevit? 24. jaanuar 2006, 00:00

Konkurendid on raporteerinud tugevast nõudlusest mobiiltelefonide järele, mis on Nokia jaoks hea märk. Samas usuvad analüütikud, et maailma suurim mobiiltelefonide tootja on Euroopas turuosa kaotanud ning kasum tuleb aastaga võrreldes tühiselt suurem või koguni väiksem.

Bloombergi andmetel oodatakse keskmiselt Nokia kvartalikasumiks 0,24 eurosenti aktsia kohta ning käibeks 10 miljardit eurot. 2004. aasta viimases kvartalis teenis firma 0,23 eurosenti kasumit aktsia kohta. Samas on ka neid analüütikuid, kes pakuvad 20 eurosenti aktsia kohta.

Konkurendid Motorola ja Sony Ericsson tulid oma kvartalitulemustega välja eelmisel nädalal. Mõlemad viitasid suurenenud jõulumüügile ja tugevale nõudlusele populaarsemate mudelite järele. Samas teatas Motorola, et ei suutnud nõudlusega kaasas püsida, sest mõnedest komponentidest tuli puudu. "Kui Motorola ei suuda neljandas kvartalis nõudlust täita, siis annab see tavaliselt eelise Nokiale, kes tühiku täidab," ütles JP Morgani analüütik Mark Davies-Jones Reutersile.

Nokia, mille toodetud on iga kolmas uus mobiiltelefon maailmas, on tõenäoliselt kasvatanud oma globaalset turuosa, kuid seda peamiselt arengumaades, kus ta müüb odavamaid telefone. See tähendab jätkuvat survet marginaalidele ning madalamat keskmist müügihinda vaatamata sellele, et keskmises ja kallimas hinnaklassis on Nokia oma mudelivalikut uuendanud.

India ja Hiina aitavad tõenäoliselt kvartalis müüdud telefonide arvu kasvatada 81 miljonini, mis teeks aastaseks kasvuks 22%. See annaks Nokiale 34protsendise turuosa, kuid odavad telefonid toovad keskmise müügihinna 100 euroni (1560 kroonini).

Dresdner Kleinwort Wassersteini analüütik Per Lindberg pakkus, et nõudlus oli neljandas kvartalis tugev. "Marginaalide kohta on raske öelda, see sõltub, kuidas nad oma turustuskulusid kvartalite vahel on jaganud."

Varem andis Nokia ise iga kvartali kohta käibe- ja kasumiprognoosid, kuid nüüd seda enam ei tehta. 2006. aasta mobiilituru kasvuks on Nokia ennustanud 10%. Mobiilitootja teatab oma kvartalitulemused 26. jaanuaril.

Olen päris kindel, et Nokia tulemused tulevad head. Ma ei usu, et me näeme aktsia hinnas mingit suurt hüpet üles, kuid kommentaarid 2006. aasta kohta tõotavad ilmselt edu. Ootan, et nad ütlevad, et on keskmises ja kõrgemas hinnaklassis turuosa kasvatanud.

Arvan, et üleüldiselt kasvab Nokia turuosa tühisel määral, kuid ilmselt kasvab mitme protsendipunkti võrra firma turuosa olulistes keskmises ja kõrgemas hinnaklassis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:43
Otsi:

Ava täpsem otsing