Kolmapäev 7. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kõige rohkem kulub raha toidule

Ilona Soitu 07. aprill 2006, 00:00

Endiselt moodustasid eelmisel aastal suurima osa väljaminekutest kulutused toidule (26%), järgnesid kulutused eluasemele, transpordile ja vaba aja sisustamisele, teatas statistikaamet.

Mullu jätkus sundkulutuste osatähtsuse vähenemine - toidule ja eluasemele kokku kulutas leibkonna liige kuus keskmiselt 41% väljaminekutest, aasta varem oli sundkulutuste osatähtsus kuus 44%.

Kõige kiiremini kasvasid kulutused vaba aja sisustamisele - 30% - ning sellistele kaupadele ja teenustele nagu juuksur, kindlustus, sotsiaalkaitse, riided ja jalanõud (29%). Palju kasvasid ka kulutused transpordile (15%) ja eluasemele, kus kasvu peamine põhjus oli tarbijahindade tõus.

Kulutuste kasvu 2005. aastal toetasid enam kui kaheksandiku võrra kasvanud sissetulekud ja ka ligikaudu 60 protsendi võrra suurenenud laenude võtmine võrreldes 2004. aastaga.

Seevastu pidurdavat mõju avaldasid enam kui kahe kolmandiku võrra kasvanud investeeringud kinnisvarasse ning suurenenud laenude tagasimaksed võrreldes eelmise aastaga, teatas statistikaamet.

ASi Rocca al Mare Suurhall juhatuse esimees Aivar Sirelpuu tunnistas, et tema jaoks on tulude kasvamine kaasa toonud ka väljaminekute kasvamise. Kulud on suurenenud elukvaliteedi parandamise tõttu, raha läheb rohkem vabale ajale, kultuurile ja reisimisele, rääkis ta.

"Kulutused söögile pole eriti muutunud, sest toitumusharjumused on jäänud samaks, ja pole ka suurenenud kulutused eluasemele, mis on juba ammu soetatud, sõnas Sirelpuu.

Endise maksu- ja tolliameti peadirektori, ASi Sampo Pank juhatuse esimehe Aivar Rehe hinnangul on kulutused tema peres kasvanud, sest üldine elukallidus on suurenenud.

Tõusnud on tema sõnul transpordi, tarbekaupade, kommunaalteenuste ja samuti toidukaupade hinnad. Rehe sõnul on tema tulud püsinud viimastel aastatel stabiilsena või olnud isegi väikeses languses seoses töökoha vahetamisega. Aivar Rehe palk maksu- ja tolliameti juhina oli eelmisel aastal ligikaudu pool miljonit krooni.

"Praegune elutempo on nii kiire, et kulutused vabale ajale pole märgatavalt suurenenud," rääkis Rehe ja lisas, et kahtlemata on temast suurem kulutaja pere naispool.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:53
Otsi:

Ava täpsem otsing