Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Aivar Rehe mõõdab väljakutset viie aastaga

    Riigiametijuhtidest väidetavalt suurima teenistusega (kokku 80 000 krooni kuus - toim.) olnud ning praeguseks pangandusse naasnud Sampo Panga juhatuse esimees Aivar Rehe pidas tolli- ja maksuametit juhtides oma suurimaks ülesandeks asutuse muutmist pigem avatud teenindusasutuseks kui jätkata maksumaksjat ahistava monstrumina.
    Ligi neli kuud taas panganduse tippjuhina tegutsenud Rehe püüab tasa teha aega ja on kohanenud muutustega, mis tal ligi nelja pangandusest eemal oldud aasta jooksul jäi kogemata. Hansapanga juhtkonnast lahkus ta aastal 2002.
    Milline on vahe panganduse juhtimisel neli aastat tagasi ja praegu?
    Kui kahte aega võrrelda, on kogetud mitut huvitavat tsüklit. Riigiametisse minekule eelnes näiteks Hansapanga ja Hoiupanga ühendamine ning kõik selle ümber toimuv. Teine huvitav periood oli seotud niinimetatud rublakriisiga. See raputas päris tõsiselt kogu pangandust ja majandust, õnneks küll lühikest aega.
    Kolmas huvitav kogemus oli see, et aasta aega elasin ja töötasin Leedus. Ka seal tegelesin Hansa- ja Hoiupanga ühendamisega. Nii et oli ühendamiste ja kriisist väljatuleku periood.
    Praegu, aastal 2006 oleme heas majanduskasvu faasis, millele andis algtõuke 2004. aastal toimunud Euroopa Liidu laienemine.
    Kas praegu on siis pangandust igavam juhtida?
    Nii ei saa öelda, et igavam on. Kuid praegune aeg nõuab tähelepanu pööramist teistele asjadele. Varasem periood oli tugeva kasvu aeg. Siis väärtustati varade kasvu. Nüüdsel majanduskasvu ajal, millele ilmselt järgneb stabiilne periood, tuleb väärtustada varade kvaliteeti. See on pigem hoiakute muutumine.
    Kuidas võrdlete riigi- ja erasektoris töötamist?
    Alustades tolliameti juhtimisest ning hiljem olles ühendatud tolli- ja maksuameti juht, oli vähemalt alguses näha, et kollektiiv ootas rohkem juhtnööre juhtkonnalt ning vähem keskenduti meeskonnatööle. Selles mõttes oli mul huvitav riigisektorisse tööle minna, et mul ei olnud tollinduse ega maksunduse tausta. Üsna keeruline oli hakata suundi andma.
    Kuid üsna kiiresti hakkasin kasutama panganduses juurdunud tõdesid, näiteks looma töörühmasi, et arendada meeskonnatööd. Sealt selle töötulemusena tulidki õiged lahendused.
    Püüdsin sisse viia ideoloogiat, vähemalt ehk suutsin luua selleks alge, et maksuamet on avatud teenindusorganisatsioon ja mitte järelevalveorganisatsioon.
    Tähendab, riigiasutuses on vähem otsustusjulgust ja -vabadust?
    Täpselt nii. Samas iga organisatsioon on unikaalne. Asutuse töö oleneb, milliseks juhid selle kujundanud on ning kas nad lasevad meeskonnal ehk võimalikult suurel töötajate ringil leida õigeid lahendusi ja erinevates tööprotsessides kaasa rääkida. Teine organisatsiooni tüüp on tõesti see, kus oodatakse juba valmis lahendusi juhtkonnalt.
    Mina olen selle esimese variandi pooldaja ehk mida rohkem on tegutsemisvabadust ja otsustusõigust, seda parem on. See on efektiivsuse ja edu võti. Nii püüdsin ka tolli- ja maksuametis viia otsustamiskohustus ja -õigus õigele tasandile.
    Milline pangajuht olete, jalutate tööle läbi pangasaali töötajaid tervitades või käite tagaukse kaudu?
    Tagaukse kaudu ei käi. Ei ole üldjuhul sagedasti liikunud ka tellerite juures. Kui vaja on, lähen - ei ole probleemi. Aga tulen tavaliselt tööle nii vara, et see pole alati füüsiliselt võimalik. Kui aga tulen mõnelt kohtumiselt tööle näiteks keskpäeva paiku, siis liigun küll pangasaali kaudu.
    Kas on õige eeldus, et maksunduse eripära tõttu tekkis vaenlasi?
    Üks osa minu tööst oli seotud nii-öelda raskema poolega ehk revisjonide, kontrollide ja ka uurimisega, kus tuli vastu võtta omakorda raskemaid otsuseid, mis võisid kaasa tuua arusaamatusi. See raskem töö osa ei toonud kaasa vaenlasi, kuid pingeid küll. Nii-öelda naeratav töö see ei olnud.
    Miks siiski maksuametist ära tulite?
    Olen sisemiselt olnud rohkem seotud ettevõtlusega ehk siis pangandusega. Teiseks olid pärast minu asumist tolli- ja maksuameti juhiks päevakorras mitmed reformid, sealhulgas ametite intensiivne ühendamine. Siis jõudsin veendumusele, et selles ametis võiksin olla kolm kuni viis aastat.
    Hiljem umbes kuus kuud pärast reformiperioodi vaatasin, et asjad on paika loksunud ja võisin esimest korda üle pika aja teisiti mõelda. Siis kahjuks või õnneks tuli pakkumine Sampo Pangast.
    Kas võtsite pakkumise kiiresti vastu?
    Ei. Umbes neli nädalat võtsin mõtlemisaega. Päris palju analüüsisin, mis seisus on maksuamet oma reformidega. Endast sai päris palju antud - suuta suhteliselt lühikese ajaga muuta organisatsiooni. Kõige raskem oli seejuures muuta mõttemaailma.
    Samamoodi mõtestasin lahti, millises seisus on Sampo Pank ning kuidas pangaga edasi liikuda.
    Olete kiire otsustaja?
    Tööalaselt küll jah. Töös on vaja kiireid otsuseid, palju oleneb aga otsuse sisust. Juht peab tegema kiireid otsuseid ning võitma sellega muuhulgas usaldust. Samamoodi on oluline ka otsustamisjulgus. Seda olen endas teadlikult arendanud ning püüan ka kolleege julgustada otsuseid tegema.
    Olete ainuotsustav juht?
    Pigem ei ole. Olen juhitüüp, kes võtab palju kuulda alluvaid ning usaldan nende vaistu. Pean seda oluliseks. Aastate jooksul on olnud mitmeid kogemusi organisatsioonide ühendamises. Kui meeskonda võrrelda paadiga, millel juba kindel hoog sees, siis juhil jääb üle vaid kiirust "timmida", kuid mitte pidurit tõmmata.
    Kuidas suhtute näiteks 25 aastat üht ametit pidavasse inimesse?
    Mul on rohkem kogemusi 10- või 15-aastase staažiga inimestega. Antud juhul on selline inimene kindlasti oma ala tippasjatundja ning suurte kogemustepagasiga. Nende väärtusi saaks väga hästi ära kasutada.
    Samas jälgiks nende inimeste puhul uuenduste vastuvõtuvõimet ja võimet muutuda. Olen üldjuhul pika staažiga inimesi nii-öelda raputanud, suunanud neid teistesse valdkondadesse ja rahutumasse keskkonda. Inimene peab julgema minna edasi.
    Tunnen Aivarit 25 aastat ning olen huviga jälginud tema arengut ja muutusi. Üsna varakult avaldusid tema liidriomadused. TPI ajal tegi ta komandörina Saaremaal malevarühma. Väga tugeva rühma sai kokku, seal oli nii sportlasi kui ka tulevasi muusikuid. Esimest Lauri Saatpalu esinemist mäletan just selle rühma külastamisest.
    Teine meeldejäänud moment on, kui Aivar pidas TPI majandusteaduskonna lõpuaktusel kõne kõigi üliõpilaste nimel. Isegi kogenud õppejõududel võttis see klombi kurku.
    Alates kõrgkooli lõpetamisest on ta teinud sihikindlat tööd tuleviku nimel. Ilmselt on tema enda jaoks eredamad momendid, kui ta sai üsna noorena Mistra uhiuue Raasiku tehase direktoriks. Samuti kindlasti nii tolliameti kui ka ühinenud tolli- ja maksuameti juhtimine. Seejuures on huvitav see, et ta ei ole absoluutselt karjerist. Kõik, mis ta on saavutanud, on ta saavutanud töö ja teiste tunnustuse tulemusena.
    Aivarit on palju meedias togitud tema kõrge palga tõttu viimases riigiametis. Kindlasti oli ka sel oma mõju, et ta otsustas tagasi minna pangandusse. Aga enamik ei tea, et sellist töömeest Eesti riik vaevalt enam leiab. Ta on endale kehtestanud kuuepäevase töönädala. Ja kui ma talle õhtul kell üheksa helistan, siis suure tõenäosusega on ta ikka veel tööl.
    Aivaril oleks aeg hakata elama ka enda jaoks. Elus on peale töö veel nii palju ilusat - pere, reisid, kann õlut koos sõpradega. Ja miks ka mitte lisaks jõusaalile veel mõni uus hobi otsida. Elust ju alles esimene pool seljataga. Ja vaevalt töö tulemus sellest kannatab.
  • Hetkel kuum
Kui riigikaitsemaks, siis nüüd, aga kärped enne
Riigikaitsemaksu maha hõikamiseks on jõudnud kätte õige hetk, ent ühe väga olulise eeldusega, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Riigikaitsemaksu maha hõikamiseks on jõudnud kätte õige hetk, ent ühe väga olulise eeldusega, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Dow Jones ja S&P 500 hoiavad tõusutrendi, kuid tarbijaid hirmutab inflatsioon
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis reedel, lõpetades kaheksanda järjestikuse võiduka päeva ja registreerides oma parima nädala 2024. aastal.
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis reedel, lõpetades kaheksanda järjestikuse võiduka päeva ja registreerides oma parima nädala 2024. aastal.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Aastaaruande esitamine saab olla lihtne ehk rakendus, mis muudab mikroettevõtjate elu
Paljud väikeettevõtted on hädas majandusaasta aruande koostamisega. Tänavu aasta alguses kustutati äriregistrist koguni 23 000 ettevõtet, kellel oli pikem aruande esitamise võlgnevus. Väikefirmade valupunkti aitab leevendada tööriist nimega minuaastaaruanne.ee.
Paljud väikeettevõtted on hädas majandusaasta aruande koostamisega. Tänavu aasta alguses kustutati äriregistrist koguni 23 000 ettevõtet, kellel oli pikem aruande esitamise võlgnevus. Väikefirmade valupunkti aitab leevendada tööriist nimega minuaastaaruanne.ee.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Uusi turge vallutava Eesti firma toodet jäljendavad nii hiinlased kui britid
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
Rektor: tehisintellektile saab anda osa juhtimisülesandeid
Mainori rektor Andrus Pedai andis ülevaate, kuidas saaksid juhid kasutada tehisintellekti enda töö hõlbustamiseks.
Mainori rektor Andrus Pedai andis ülevaate, kuidas saaksid juhid kasutada tehisintellekti enda töö hõlbustamiseks.
Juhtimisekspert: enne muudatuste tegemist peab jalgealune stabiilne olema
Küsimusele, kuidas käib ettevõtte muutuste suhtes vastupidavamaks muutmine, ütleb organisatsioonijuhtimise ekspert Liina Randmann saates “Rohepöörde praktikud“, et sellist ühest retsepti, et “hakkame nüüd nii tegema ja korras!”, ei ole.
Küsimusele, kuidas käib ettevõtte muutuste suhtes vastupidavamaks muutmine, ütleb organisatsioonijuhtimise ekspert Liina Randmann saates “Rohepöörde praktikud“, et sellist ühest retsepti, et “hakkame nüüd nii tegema ja korras!”, ei ole.
Kas raskevõitu jalaga Auto-Marko on liikluses probleemiks?
Autoentusiast võib olla keskmisest oluliselt teadlikum ja tähelepanelikum autojuht, ent teistest kiiremini sõites muudab ta end kaasliiklejate vigade suhtes ohustatumaks, selgitab staažikas liikluskoolitaja Indrek Madar.
Autoentusiast võib olla keskmisest oluliselt teadlikum ja tähelepanelikum autojuht, ent teistest kiiremini sõites muudab ta end kaasliiklejate vigade suhtes ohustatumaks, selgitab staažikas liikluskoolitaja Indrek Madar.
Eksport kahanes märtsis kuuendiku jagu
Märtsis vähenes kaupade eksport aastaga 16%, eksport Euroopa Liidu riikidesse kahanes koguni 22 protsenti, teatas statistikaamet.
Märtsis vähenes kaupade eksport aastaga 16%, eksport Euroopa Liidu riikidesse kahanes koguni 22 protsenti, teatas statistikaamet.
Postimees sai loa müüa suure osa reklaamifirmast
Konkurentsiamet andis Postimees Grupile loa müüa suurema osa otsepostitustega tegelevast reklaamifirmast Target Master.
Konkurentsiamet andis Postimees Grupile loa müüa suurema osa otsepostitustega tegelevast reklaamifirmast Target Master.