Vask käis ülalpool 8000 dollarit

Peeter Teder 11. mai 2006, 00:00

Vase hind, mis on käesoleval aastal tõusnud 81 protsenti, käis eile ära ülalpool 8000 dollari taset tonnist. Uueks päevasiseseks rekordiks tuli 8010 dollarit tonnilt, vahendab uudisteagentuur Bloomberg.

Hindu ajendas tõusma ühe kaevanduse sulgemine Mehhikos, mis pani investeerimisfondid spekuleerima, et metalli hinna kasv ületab aktsiate ja võlakirjade hindade kasvu. Kaevandusi on suletud ja tootmisseisakutega ähvardatud Mehhiko kõrval ka Indoneesias. Maailma vasetootjate esikümnesse kuuluv Grupo Mexico teatas täna oma San Martini kaevanduse sulgemisest, viidates ohutusprobleemidele.

"Pole eriti näha, et meeleolu vase osas lähiajal muutuks," ütles Triland Metalsi maakler Roy Carson. "Jätkuv spekulatiivne ostuhuvi tõstab hindu," lisas Carson.

Pensioni- ja riskifondid investeerivad praegu toorainesse, alustades suhkruga ja lõpetades naftaga, sest need pakuvad teistest varaklassidest paremaid tootlusi.

Barclays ennustab, et fondide investeeringud toorainesse kasvavad eelmise aasta 80 miljardilt dollarilt 2008. aastaks 120 miljardi dollarini.

Kaevanduste sulgemine ja kaevandatava maagi hulga vähenemine on kahandanud ka laovarusid. Vase laovarud Londonis, New Yorgis ja Shanghais ulatusid möödunud kuul 147 886 tonnini, mis moodustab maailma kolme päeva vasetarbimise mahu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing