Võõrasse templisse ei minda oma tavadega

Inno Joonas 19. mai 2006, 00:00

Iga endast lugupidav inimene, kui ta astub välja oma kodunt, peab meeles, et võõrasse templisse ei minda oma tavadega. Võõras kodus me ei kehtesta ennast ega nõua tingimusi, mis meil kodus on tavapärased. Inimesed, kes on vähe reisinud või teevad seda esmakordselt, põevad nn "maailma naba" kompleksi. Reisiesindajad kuulevad tihtipeale lähenemist stiilis: "Meie oleme maksnud ja meie tahame saada!"

Millistes maades, kus ja millal antakse jootraha?

Paljudes riikides moodustabki jootraha klienditeenindaja (bussijuht, toateenija, baaritöötaja) põhisissetuleku. Ametlik palk on lihtsalt sümboolne. Aga riigiti võib see väga erineda, nii et kõige parem on see endale selgeks teha kas reisiesindaja või turismikirjanduse abil. Universaalseid reegelid pole olemas.

Kui Teil on tekkinud reisil probleeme toa koristamise või pakutava teenuse kvaliteediga, ärge kartke esitada korrektset kaebust.

Kõik kaebused ja pretensioonid vaadatakse üldjuhul läbi ning antakse teile ka tagasiside. Kui on midagi valesti, siis viga parandatakse.

Kas suitsetada võib?

Suitsetajate jaoks kehtib Euroopas ühtne avalikus kohas suitsetamiskeelu seadus. On riike (sh Eesti Vabariik), kus avalikus kohas suitsetamine on karistatav. Küll aga leidub riike, kus suitsetamine on väga populaarne ja lubatud kõikjal.

Tahan pildistada, kas võib?

Mitte kunagi ei tohi unustada küsimast fotografeerimiseks luba. On riike, kus laste pildistamine on lausa seadusega keelatud. Kui soovite kohalikku inimest või põnevat hetke jäädvustada, küsige selleks luba.

Keegi ei jõua õppida selgeks kõikide maade söögikombeid. Kui juhtute eksootilistes maades erisuguste söögiriistadega hätta jääma, ärge kõhelge kelnerilt juhiseid küsimast.

Seevastu templite ja pühakohtade reegel on kõikides maades universaalne: kõikides templites ja pühakodades tuleb riietuda soliidselt. Miniseelikud, šortsid ning paljastatud õlad ei ole sobilikud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:39
Otsi:

Ava täpsem otsing