Kaunis villa mere ääres

Tiina Kolk 05. juuni 2006, 00:00

Noor tegus pererahvas soovis avarat kodu, kus oleks hea elada ja töötada ning külalisi võõrustada.

"Seekord kavandas Mai rohkem välis- ja mina siselahendusi," sõnab Urut Kersalu.

Mere lähedus inspireeris arhitekte vormi ja materjaliotsinguile ning lõpptulemusena on betoonmaja kaarjas fassaad kaetud paekiviga. Teisi seinu ehib nüüdseks õige tooni - roostese ilme saavutanud Corten (see on väga vastupidav fassaadiplekk, mis mõne aasta jooksul roostetades omandab pruunika värvuse).

Maja välisilmes on veel teisigi huvitavaid detaile - nurgaprofiilideta nurgaaknad lisavad ehitisele õhulisust, tugevad tammepuust maja- ja garaažiuksed loovad turvatunnet.

Hubase eramu sisekujunduses on Urut Kersalu kasutanud ainult naturaalseid materjale - haljast betooni, musta metalli, looduskivi, puitu ja savikrohvi. Hoonesse sisenejale avaneb suur tervet esimest korrust hõlmav hall, kus on koos elutuba, köök ja aatrium. Teisele korrusele viiv puitastmetega trepp kasvab üle puitpõrandaks ja maja kahte tiiba ühendavaks aatriumisillaks.

Trepimademel asuv perenaise kodubüroo jätkab avatud ruumi teemat. Siin püüab pilku üle terve seina ulatuv raamaturiiul. Teise korruse ühes tiivas asuvad magamis- ja lastetuba, teises külalisteruumid.

Enamik villa mööblist on valmistatud eritellimusena, sest kaarjad seinad, nürinurgad jms tingisid unikaalesemete kasutamise. Kordumatu on ka savikrohviga viimistletud merele avaneva vaatega magamistoa lahendus - ühe osa ruumist võtab enda alla vannitoa tsoon.

Selles majas on köök kodu südameks (ehk keskmesse) projekteeritud. Kuigi alumisel korrusel on betoonpõrand, mõjub ruum soojana. Köögi lae alt jooksvatest mustadest kommunikatsioonitorudest on arhitekt osavalt loonud mõjusad kujunduselemendid, mis väiksemates mõõtudes on rakendatud riidenagi, toolide, laudade juures. Köögist ühele poole jääb elutuba, teisele poole saun ja garaaž.

Sauna eesruumis on põrandasüvendis dušš. Vajadusel võib augu täita veega ja siis mõjub see väikese basseinina. Saunakompleksi põrandal on kvartsiitplaadid ja kuusepuust seina kinnituskruvid on kaetud väljaulatuvate puitpunnidega.

Maja köetakse maaküttega, mille agregaat on peidetud romantilise justkui vanasse lossi sobiva ukse taha. Ruum on hästi isoleeritud ning seadme töötamist polegi majas kuulda.

Palju tähelepanu on arhitektid pööranud täiuslikule valguslahendusele - disainvalgustid pakuvad silmailu. Suur osa valgusteist, mis loovad meeleoluka valguse, jäävad silmale märkamata - need on peidus kas karniiside või trepiastmete taga.

Ka villat ümbritseva kauni aia kujunduse kavandasid Urut ja Mai Kersalu. Cortenist välisvalgustid moodustavad majaga ühtse ansambli. Väravast ukseni viivas betoontees avanevad väikesed mururuudud viitavad orgaanilisele arhitektuurile, mida see villa mere ääres kindlasti esindab.

Fotod: Indrek Susi

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:16
Otsi:

Ava täpsem otsing