Puiduäri vajab enda kõrvale alternatiive

Merike Lees 08. juuni 2006, 00:00

Mis tingis tegevusalade laiendamise?

Metsandus on suure surve all ja üks konkurentsirohkemaid alasid Eestis. Metsameeste tegevus ei ole enam ammu rentaabel. Kui üleüldine meelsus ja ministri sõnavõtud külvavad arvamust, et see on üks kole ja paha tegevus - kuigi metsalangetamine on vähenenud 40 % -, siis peab ju oma asju ümber vaatama.

Millist meelelahutust te silmas peate?

Jahindust, matkandust, loodusturismi. Kõige mõistlikum on pöörata pilk spordile. Veespordile. Hiiumaal on kõige pikem maa mereni 12 kilomeetrit. Saab orienteeruda, vee peal lohetada. Me arendame mootor- ja jalgrattasõbralikku turismi.

Oleme vaadanud ümber osa kinnisvaradest, mida oleme seni metsana käsitlenud, ja võtame need kasutusele kui turismiobjektid. Katsume seda valdkonda ergutada. Metsandus on laiem mõiste kui puude raiumine ja metsa kasvatamine. Kõiki mune ei ole tark ühes korvis hoida.

Kas Hiiumaa ärikliima on tegutsemiseks soodne?

Hiiumaa ärikliima ainuke pluss on turvalisus. Meiegi esindame turvalisust, see on üks asi, mida me saame turustada. Koht on turvaline ja siinsed partnerid on turvalised.

Teistpidi oleme ahistatud merega. Hiiumaa ei ole käsitletav aktiivse vabamajandustsoonina. Siin on piirangud ning nende raames tuleb leida õiged lahendused ja teha õiged otsused. Infotehnoloogia areng aitab seda kliimat parandada. Kindlasti on tulevikku turismil, kui Hiiumaa säilitab oma staatuse. See ei ole Ibiza nagu Saaremaa, vaid loodusturismi paik, koht, kus rahulikumalt oma asju ajada. Ärilises mõttes on Hiiumaa vaene, jääb järjest vaesemaks inimeste arvu poolest ja ka siinsed loodusressursid on piiratud. Raske on tagada inimestele teiste piirkondadega konkureerida võivaid võimalusi. Pean silmas meelelahutust. Inimene pole robot, kes ainult tööl käib. See on põhjus, miks me oleme meelelahutusvaldkonda läinud. Ei saa alati, kui kumm üle viskab, lennuki peale joosta ja ära lennata. Kohapeal peavad olema minimaalsed võimalused.

Millist äri tasub Hiiumaal ajada?

Hiiumaal on võimalik teha väikest äri, mis on keskkonnakeskne ja väikse ühiskonna keskne. Probleem on tootmises, kui see on väga energiamahukas, siis ei ole sellel pikka tulevikku. Kui selles on midagi uudset, see ei nõua palju tööjõudu või baseerub kohalikul toorainel, siis peaks see suutma siin areneda.

Kui äri tahab olla rahvusvahelisem, siis peab see toimima rahvusvahelise standardi alusel. Praeguses ärimaailmas ei ole tähtis, mis su firma aadress on, sa pead olema oma tegevuses piisavalt paindlik ja valmis arendama oma tegevust ELi teistes piirkondades. Kui ettevõtted selle suuna võtavad ja selgitavad välja, kas nad on kohalikule turule orienteeritud või üleilmastuvad, siis on kõik võimalik.

Teie ajate rahvusvahelist äri?

Puidukaubanduse põhikäive tuli meil Rootsist. Turisminduses käib globaliseerumisprotsess ning oluline on omada äripartnereid mistahes maailma otsas. Sihtgrupi valik peaks olema Hiiumaa-keskne. Siin ei saa olla sama, mis Kanaaridel, Ibizas või Saaremaal. Aga sellisest turismist huvitatuid on maailmas miljoneid. Tuleb minna aktiivselt välja ja suhteid luua.

Kuidas hindate maavalitsuse tegevust?

Maavalitsus võiks jõulisemalt kaitsta Hiiumaad kui erilist piirkonda Eesti majandusruumis. Selles suhtes võiks töö olla parem. Tuleks mõelda, kuidas tööjõud ei voolaks välja, seda peaks maavanem tegema koos vabariigi valitsusega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:03
Otsi:

Ava täpsem otsing