Venemaal on sündimas alumiiniumihiid

Sirje Rank 23. august 2006, 00:00

Augustis allkirjastati kavatsuste protokoll ning tehing ise peaks toimuma oktoobris, kirjutas esmaspäeval ärileht Kommersant. Firmad ise pole infot kinnitanud ega ümber lükanud.

Ühendfirma tõuseks Vene turul 100 protsendiga monopoliks ning mööduks toodangumahult nii maailmaturu liidrist USA Alcoast kui ka Kanada Alcanist.

Vene meedia andmeil soosib tehinguid, mis tugevdavad Vene firmade rahvusvahelist positsiooni, ka president Vladimir Putin. Nii oli presidendi heakskiit ka terasetootja Severstali hiljutisel katsel ühineda Euroopa suurima terasetootja Arceloriga, mis lõpuks nurjus.

Ajakirja Forbes järgi Venemaa rikkuselt kuuendale mehele Oleg Deripaskale kuuluv Rusal on Venemaa suurim alumiiniumitootja 2,7 miljoni tonniga. Maailmas on Rusal toodangumahult kolmandal kohal. Sual tootis mullu 1,05 miljonit tonni alumiiniumi. Firma suurim aktsionär on 25 protsendiga Viktor Vekselberg, kes on 10 miljardi dollariga Venemaa rikkuselt neljas mees.

Ühendfirma toodaks 3,7 miljonit tonni alumiiniumi aastas. 75% firmast kuuluks Kommersanti andmeil Deripaskale ja 25% Vekselbergile koos äripartneritega.

"Venemaa jaoks oleks tehing positiivne. Firmast saaks maailma suurim alumiiniumitootja, mis tooks kaasa ka suurema kaalu hinnaläbirääkimistel," kommenteeris agentuurile Bloomberg Moskva Deutsche UFG analüütik Olga Okuneva. Küll aga oleks tehing vastuolus Suali varem välja kuulutatud kavaga noteerida aktsiad Londoni börsil.

Rusali ja Suali käes on Venemaa kõik alumiiniumitehased kahe väiksema erandiga, kuid riigi konkurentsiamet võib firmade ühinemise siiski läbi lasta. Venemaa seadus lubab tehinguid, mis kindlustavad Vene firmade positsiooni maailmaturul, kirjutas Kommersant.

"Kõik sõltub sellest, kui kindel kokkulepe on ning kas see on saanud Kremli heakskiidu või mitte. See on võtmeküsimus," ütles Okuneva.

Vladimir Putin on kasutanud Venemaa rekordilisi naftatulusid riigi tööstusliku võimsuse arendamiseks ning riigi kontrolli taastamiseks olulisemate tööstusharude ja loodusvarade üle. Nafta- ja gaasivarud on koondunud Rosnefti ja Gazpromi kätte, suurima titaanitootja võttis sel kuul üle riiklik relvaekspordi monopol Rosoboronoexport.

Ajakiri Forbes on 38aastase Oleg Deripaska vara hinnanud 7,8 miljardile dollarile, mis annab talle Venemaa rikaste edetabelis kuuenda koha.

Deripaska kontrollib oma äriimpeeriumi valdusfirma Basic Element kaudu, kuhu kuulub Rusal koos tehaste ja kaevandustega ning muid tööstusettevõtteid.

Aasta esimese kuue kuuga on ostetud alumiiniumitehaseid ja kaevandusi Hiinas, Nigeerias ja Guajaanas. Hiljuti ostis Deripaska Gaz Group Briti kaubikute tootja LDV ning spekulatsioonide järgi üritab ka Jaguaride tootmist Fordi kontsernilt osta.

Deripaska suhted Kremliga on head, tagalat kindlustab abielu Venemaa endise presidendi Boriss Jeltsini tütre Tatjana kasutütrega.

Heade suhete hoidmise nimel tuleb aga ka vaeva näha - Rosnefti suvist börsidebüüti Londonis toetas Deripaska 700 miljoni dollarilise aktsiaostuga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing