Ida-Virumaa areneb kõige kiiremini

Sergei Surnin 25. september 2006, 00:00

Ida-Virumaa on viimaste aastate jooksul läbinud tormilise arengu: paari aasta vältel planeeritakse sinna investeerida miljardeid kroone.

Mitmed Tallinnas paiknevad ettevõtted on otsustanud Ida- Virumaale kolida, kinnisvarahinnad on tõusnud ja tõusevad tõenäoliselt veelgi.

Vaikelu Ida-Virumaa kinnisvaraturul on läbi saamas. Nõudluse ja pakkumise vahekord ning hinnatrendid on sõltuvalt asukohast läbinud erinevaid arenguid. Tüüpkorterid on kõige enam kallinenud Narva-Jõesuus, kuna korterelamute hulk on selles kuurortpiirkonnas eramute arvuga võrreldes suhteliselt väike.

2006. aasta algusest on Narva-Jõesuu korteriturul täielik vaikus, toimunud on vaid mõnikümmend tehingut. Pakkumine on peaaegu olematu, kõik pakkumisele tulevad korterid müüakse kiiresti ära. Nõudlus ületab selgelt pakkumise.

Narva-Jõesuus saab juba rääkida ka uute korterelamute turust: töös on mitu arendusprojekti, neist enamik hetkel projekteerimise ja detailplaneeringu koostamise staadiumis. Valminud projektidest võib nimetada mais valminud 22 korteriga korterelamut Koidula tänaval. Peagi saab valmis poolelioleva korterelamurekonstrueerimine Narva linnas Kangelaste prospektil.

Sillamäel toimus aasta alguses hindade hüppeline tõus, mis vahepeal vaibus, ent pakkumiste nappuse tõttu on hinnad taas kerkima hakanud.

Samas on tehtud algust uute korterelamute rajamisega, ASi Kolle poolt rekonstrueeriti vana paneelmaja Ranna tänaval, kus müügihinnaks kujunes kuni 9500 kr/m2. Selle korterelamu hindade kujunemisel on mänginud rolli ka Sillamäe sadama valmimine. Nimetatud projekti ei saatnud pikka aega edu. Leige huvi oli ilmselt seletatav ruutmeetri hinnaga, mis kohalikule elanikule vastuvõetav polnud. Nüüdseks on olukord muutunud ning müügitegevus sujub.

Käesoleval aastal on korterite kallinemine jätkunud Kohtla-Järvel, hinnad on tõusnud eelkõige Ahtme linnaosa Iidla ja Tammiku elamurajoonides. Hinnatõusu on läbinud ka Järve linnaosa vana elamufondi korterid. Kohtla-Järve korterite hinnad on käesoleva aasta jooksul kallinenud ca 20-25%.

Kiviõlis ning Püssis on korterite hinnatõus olnud seni mõõdukas. Pakkumine rahuldab nõudluse ning see ongi hinnad suhteliselt stabiilsetena hoidnud.

Tehinguhindade kasvutempo Ida- Virumaa eramuturul on seni olnud aeglasem ning pakkumine suhteliselt piiratud.

Tehingu objektiks on valdavalt rekonstrueerimist ja ümberehitamist vajavad vanemad eramud. Enim nõutud on eramud Toila alevikus ja Narva-Jõesuus, mille põhjustab nende paiknemine mereäärses, looduslikult kaunis ning hea infrastruktuuriga piirkonnas.

Narva-Jõesuus on eriti kõrge nõudlusega mere- ja jõelähedased krundid ja kinnistud, hetkel ületab aga nõudlus selliste kinnistute järele tunduvalt pakkumist.

Samuti on nõudlust Jõhvi linnas paiknevatele eramutele. Eramute müügihinnad jäävad nimetatud kohtades valdavalt vahemikku 800 000-2 600 000 krooni, rekonstrueeritud eramute ning uusehitiste müügihinnad küünivad isegi 2 700 000 krooni tasemeni. Hinna panevad paika asukoht ning eramu seisukord ja suurus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:17
Otsi:

Ava täpsem otsing