Vähiliidu heategevuskontsert teeb muusikaelamusest heateo

Mari Hiiemäe 06. oktoober 2006, 00:00

12. oktoobril aset leidva heategevusliku kontserdi "Üksteist peab hoidma!" programm on hoolikalt läbi mõeldud. Vaheajaga kaheks osaks jaotatud kontserdi esimese poole täidavad koorid, teises osas esinevad solistid koos orkestriga. Solistidena astuvad üles Gerli Padar, Jassi Zahharov, Ivo Linna ja Mikk Dede. Kontserti juhib Margus Saar.

Kolmandat aastat korraldataval Eesti Vähiliidu heategevuskontserdil esinevad Rahvusooper Estonia Poistekoor ja Revalia Kammerkoor Hirvo Surva dirigeerimisel, Oleg Pissarenko Trio ning Üle-Eestiline Noorte Sümfooniaorkester, mida juhatab dirigent Jüri-Ruut Kangur. Kontsert leiab aset rahvusvahelise vähinädala raames, mille teema on meeste eesnäärmevähk ja selle ennetamine.

Kontserdi organiseerija, dirigent Hirvo Surva, kes Vähiliidu palvel kontsertprogrammi kokku pani, tutvustab kontserti mitmekülgse ja toreda kuulamiselamusena. Heategevuskontserdi esimeses pooles esinevad solistid koos kooridega a cappella kavaga, milles on laule nii Eestist kui ka väljastpoolt. Estonia Poistekoori solist Mikk Dede ning lauljatar Gerli Padar laulavad koos Revalia meeskooriga. Teises kontserdipooles saab soliste kuulata Üle-Eestilise Noorte Sümfooniaorkestri saatel.

Üle-Eestiline Noorte Sümfooniaorkestri dirigendi Jüri-Ruut Kanguri sõnul on kontsert pandud kokku eelkõige rahulikust kodukesksest muusikast. Laulud kõlavad põhiliselt eesti keeles, esitamisele tulevad sellised tuntud palad nagu "Haania miis", Kait Tamra "Kodu" ja ja Kadri Hundi "Üksteist peab hoidma".

Jüri-Ruut Kangur hindab heategevuskontserdi kontseptsiooni kõrgelt. "Minu arust on see ilus heategevuse vorm, et pakutakse inimesele võimalust teha head muusikakuulamise abil," ütleb Kangur. Inimesed, kes tulevad kontserdile, saavad makstud piletiraha eest nii muusikaelamuse kui ka võimaluse heategevuseks. Et esitatavad palad on valitud eelkõige lugude hulgast, mis koori ja orkestri repertuaaris kattusid, siis pole kontserdi stiil päris ühtne, kuid äärmusi sellesse pole toodud.

Vaheldusrikkust jätkub üldmeeleolu piirides. Gerli Padar laulab näiteks temale mitte nii omast repertuaari. Tema esituses kõlavad laulud "Meil aiaäärne tänavas" ja Schuberti "Ave Maria" Lisaks kuuleb kontserdil tuntud klassikalugusid nagu Mozarti "Laudate Dominum" ja Lloyd Weberi "Pie Jesu".

Tubina eesti tantsu esitab vahepalana ainult orkester, enamikus koosneb õhtu siiski lauludest.

Estonia poistekoor laulab valdavalt Eesti muusikat, esitusele tulevad lood Ester Mägilt, Veljo Tormiselt ja René Eesperelt.

Hea traditsioonina on erinevaid heategevuskontserte korraldatud läbi aastate. Kuulajaid on ikka palju olnud ning näib, et selline heategevusvorm publikule meeldib. Seekordse kontserdi tulud lähevad meeste eesnäärmevähi ennetustegevuseks.

Eesti Vähiliidu projektijuht Vivian Vulp usub, et heategevuskontserdi tuludest kaetav ennetustegevus aitab paljusid mehi varakult enne seda, kui haigus kaugele jõuab areneda.

Kuna eesnäärmevähk on selline vähivorm, mille tekkevõimalustele viitavaid näitajaid veres saab juba kümme aastat varem kindlaks teha, siis on Vulbi arvates ennetustöö väga oluline.

Heategevuskontsert "Üksteist peab hoidma!" aitab ennetustöö finantseerimisele kaasa. Vivian Vulp osutab probleemile, mis on Eesti meeste puhul tüüpiline - neid on väga keeruline arsti juurde saada.

Arsti juurde pöördub mees vaid viimases hädas - siis, kui probleem juba lootusetut pööret võtma hakkab.

Eesnäärmevähi kontrolli alt väljumist saab ennetada lihtsa testi abil, mida tehakse veres leiduvate näitajate analüüsimisel.

Sellise lihtsa võimaluse teavitamiseks ning infomaterjali koostamiseks kontserdi tulusid kavatsetaksegi kasutada. "Üksteist peab hoidma!" on kontsert, mis koostatud nii muusika nautimiseks kui ka heategevuseks.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:42
Otsi:

Ava täpsem otsing