Investorid ootavad Apple'ilt vaid parimat

Sirje Rank 19. jaanuar 2007, 00:00

"Apple'i latt on seatud ainult kuldmedali jaoks," kommenteeris Tarkinvestor portaali asutaja Kristjan Lepik eile USA elektroonikatootja 2006. aasta viimase kolme kuu tulemusi. Need näitasid kõiki prognoose ületades rekordilist käivet ja 78% kasumi kasvu, kuid viisid aktsia langusesse.

Selle asemel, et rõõmustada Apple'i iPod muusikapleierite fenomenaalsest müügiedust - kasv läinud aasta sama kvartaliga võrreldes üle 50% -, tumestas investorite meeli hoopis oodatust vähem kasvanud arvutimüük ning Apple'i pühadeperioodile järgneva kolme kuu prognoos, mis samuti analüütikute ootustele alla jäi. Aktsia hind langes eile börsipäeva alguses viis protsenti, 90,30 dollarini.

"Pigem vaadatakse ikka järgmise kvartali prognoosi," kommenteeris LHV analüütik Erki Kert eile investorite reaktsiooni. "Iseasi, kas sellepärast põhjust muretseda on. Apple'il ongi komme suhteliselt konservatiivseid prognoose anda," lisas ta.

Detsembris lõppenud kvartalis ületas Apple'i käive esimest korda 7 miljardi dollari piiri ning kasum aktsia kohta oli 1,14 dollarit. Järgmiseks kvartaliks prognoosib Apple aga müügi vähenemist 4,8-4,9 miljardile dollarile ning kasumit aktsia kohta 54-56 USA senti. Ehkki tegemist ongi tavapäraselt rahulikuma kvartaliga, ennustasid näiteks Bloombergi küsitletud analüütikud käivet keskmiselt 5,23 miljardit dollarit ja kasumit 60 senti aktsia kohta.

Lepiku hinnangul on Apple kahtlemata "ülihea ettevõte", mille aktsia tõusust on "päris ilusasti teeninud" ka Eesti investorid. Paraku on "ülihea juba ka aktsia hind", ütles Lepik, tunnistades, et on ise oma Apple'i aktsiad ära müünud. "Usun, et kui inimene tahab Apple'i aktsiat osta, siis lähema kolme-nelja kuu jooksul tuleb parem ostukoht kui tänane hind," arvas ta.

Ka Kert leiab, et aktsia on kallis. "Juurde ei julgeks osta, aga ei näe ka põhjust maha müümiseks," otsustas ta.

Detsembris lõppenud kvartalis müüs Apple 21 miljonit iPodi võrreldes 14 miljoniga läinud aasta samal ajal, teenides sellest poole kvartali käibest. Kasv oli üle 50%, hoolimata Microsofti samal ajal müüki jõudnud uuest pleierist Zune'ist. Macintoshi arvuteid müüdi samal ajal 1,6 miljonit, 28% rohkem kui mullu, kuid investorid ootasid enamat.

"Kui ootused on nii kõrged, jääb investoritele silma iga väiksemgi eksimus," ütles Lepik.

Mis saab Apple'i aktsiast edasi, sõltub sellest, kuidas võtavad tarbijad vastu firma värskelt tutvustatud uued tooted - eelkõige uudse telefoni iPhone, milles on koos nii muusikamängija, mobiiltelefon kui ka internetiühendus. Ameerikas jõuab telefon müüki juunis (hind ca 500-600 dollarit ehk 6000-7200 krooni), Euroopas sügisel. Apple'i ambitsioon on müüa 2008. a lõpuks vähemalt 10 miljonit iPhone'i ehk haarata endale üks protsent maailma mobiiltelefoniturust.

"Esimestel märkidel müügiedust on aktsia hinnale väga oluline mõju," ütles Kert. Samuti aga fakt, kuivõrd võib uue telefoni edu mõjul väheneda iPodide müük.

Riskikoht on ka Apple'i optsioonide asjus algatatud uurimine - nagu on selgunud, on kuupäevi tagantjärele muudetud ehk võimaldatud optsiooni saanutele tagantjärgi riskivaba tulu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing