Dilemma soovitab

09. mai 2007, 00:00

 • Eesti Keele Sihtasutus
 • 360 lk
Tegemist on koguteosega naistest poliitika tipus. Raamatusse on koondatud intervjuud kõigi Eesti Vabariigi naisministritega, alates eksiilvalitsuse ministrist Renate Kaasikust. Lisaks veel intervjuud nelja väljapaistva Põhja- ja Baltimaade naispoliitikuga. Raamatu juhatab sisse teoreetiline osa, milles ühiskonnateadlastest autorid arutlevad naiste rolli üle poliitikas, miks on poliitikas nii vähe naisi ja kuidas nende osakaalu suurendada.

Kuigi intervjuusid meie tippnaistega leiab ka ajakirjandusest, sisaldab raamat üllatavalt palju värsket materjali. Tänuväärne lugemine kõigile naistele, kes kaaluvad poliitikasse pürgimist. Tavapärastest ajakirjajuttudest rohkem koorub selle raamatu intervjuudest välja, et siiski on vahet, kas olla mees- või naispoliitik.

Peale naise rolli poliitikas annab raamat ülevaate ka Eesti lähiajaloost ja iseseisva vabariigi ülesehitamisest, poliitilistest võitlustest ja sotsiaalmajanduslikest muutustest.

Elo Odres

 • Ernst Muldashev
 • Kirjastus Pegasus
 • 282 lk
Tunnustatud vene kirurg ja teadlane kirjeldab oma järjekordset reisi Tiibetisse, kus ta loodab jõuda legendides tuntud Kailase mäeni, mille jalamil asub püha linn. Seda pole eurooplastest õnnestunud näha, sest musta südametunnistusega siseneja sureb kohe linna sisenedes.

Raamatus põimuvad tiibetlaste räägitud uskumused ja legendid teaduslike põhjendustega. Kohati on raske tõmmata piiri reaalsuse ja legendide vahele. See aga polegi oluline, sest tiibetlaste mõtteviis on uudne ja nauditav ka kõiges kahtlevale ja põhjendusi otsivale lugejale.

Raskem on säilitada usku jumalasse ja imedesse, kui teadlased on suurema osa maakeras läbi uurinud ja kaardistanud.

Teeli Remmelg

 • Maeve Binchy
 • Varrak
 • 420 lk
Kui me suudaksime valida inimesi, kellesse armuda, poleks elu pooltki nii põnev ja värvikas, annab Maeve Binchy mõista. Tema romaanis kohtuvad erineva sotsiaalse taustaga ja eri vanuses inimesed salapärast õpetaja korraldatud itaalia keele kursusel. Kuigi tegevus toimub hoopis Iirimaal, löövad sealsetel inimestel välja sama kuumad tunded, unistused ja lootused, mis tavaliselt omistatakse kirglikele lõunamaalastele.

Nii kursustel osalejate kui ka õpetajate ootamatuid pöördeid võtvad armulood tuuakse välja ilustamata ja hinnanguid andmata. Tegelikult näeb selliseid elukäike igaüks enda ümber, kuid enamasti eelistatakse neid varjata ja mitte rääkida. See aga ei tähenda, et neid olemas pole.

Teeli Remmelg

 • Riina Kangur
 • Eesti Raamat
 • 294 lk
Seda teost võiks nimetada hoiatusromaaniks naistele. Hoiatuseks selle kohta, milleni viib emotsionaalne ja rahaline sõltuvus mehest. Peategelase Elisa ema käis nõukogude ajal tööl ja tegi lisaks kõik kodutööd. Vanaema oleks tahtnud tööl käia, aga see oleks olnud vanaisale häbiks, kui abielus naine töötaks. Vana-vanaema pidi ootama mitu aastat abiellumisega, kuni vana-vanaisa hakkas piisavalt teenima, et peret ülal pidada.

Silme ees kahekordse töökoorma all ägava ema raske elu, otsustab Elisa, et tema abielludes kodu kõrvalt tööl käima ei hakka. Ent õnnelikuks ei saa temagi.

Kuigi tegevus toimub peamiselt Kanadas ja Soomes, pole see oluline, sest kõik sama kehtib ka Eestis.

Elo Odres

 • Daniel Coleman
 • Väike Vanker
 • 520 lk
Kindlasti olete tundnud, et kui ülemus või abikaasa on tigedas tujus, kandub seletamatu ärevus ka teile üle. Või ühe inimesega tunnete esimesest hetkest lähedust, teisega ühes ruumis viibimine aga tundub talumatu.

Coleman tõestab oma raamatus, et sellised tunded on loomulikud ja mõjutatud aju keemilistest reaktsioonidest. Inimesed on suutelised mõjutama oma emotsionaalsete signaalidega teiste meeleolu ja energiat.

Just teise tunnete tajumine takistab inimestel üksteisele haiget tegemast või lausa tapmast. Katsetega on tõestatud, et sarimõrvaritel on empaatiat mõjutav ajuosa kahjustatud ning nad ei taju ohvri hirmu või saab sellest naudingut juurde. Samalaadset mõnu võib teiste hirmust saada aga ka mõni julm abikaasa või võimukas ülemus, kellel teise tunnete tajumine ja kaastunne nõrgalt arenenud on.

Teeli Remmelg

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:31
Otsi:

Ava täpsem otsing