Suvetöölised puhkavad talvel lõunamaal

Heli Talinurm 06. juuli 2007, 00:00

Tarsi talu perenaise kinnitusel nende perele suvel töötamine probleemiks pole. "Kui see segaks, siis lihtsalt ei võtaks paar nädalat külalisi vastu ja läheks kuskile reisima," kinnitas Krista Olesk. Tema talu külaliste kalendris on praeguseks broneerimata vaid paar päeva nädala keskel, ülejäänud ajad on kuni suve lõpuni kinni.

"Elame loodusega kooskõlas, sellepärast suvel ei puhkagi," arvas Krista Olesk. Üks põhjus, miks kodusolemist nautida, on see, et omal ajal on palju reisitud ning kuuest lapsest, kes perekonnas kasvavad, on suurematele samuti reisimist võimaldatud.

Perenaise sõnul tuleb turismitalu pidamisest mõelda kui eluviisist ning tulijad pole turistid, vaid külalised, kes põikavad natukeseks ajaks talus elava perekonna ellu. Tarsi on turismitaluna tegutsenud nüüd juba 3-4 aastat ning töötegemisel lööb kaasa kogu perekond.

"Sellist tunnet küll ei teki, et kuidas nüüd teised puhkavad ja mina teen tööd. Kui külaliste vool väga tihedaks läheb, tahaks ühe päeva vahepeal magada küll," ütles perenaine. "Aga kui midagi ära teed ja kui see õnnestub, siis on ju hea väsimus. See ei tähenda tüdimust!"

Kuigi peamiselt külastatakse Tarsi talu suviti, on käijaid ka talvel. "Suvel tahetakse lõõgastuda, tarvitatakse rohkem alkoholi, talvel tullakse looduselt midagi saama, näiteks tehakse suusamatku rabasse," võrdles Krista Olesk.

Ka heli- ja valgustehnikat rentiva firma Eventech tegevjuht ning juhatuse liige Tõnu Susi töötab suurema osa suvest. Kuigi ka talvel on tööd, toimuvad suuremad üritused, mille jaoks heli- ja valgustehnikat renditakse, suvel.

Viimased suuremad tööd olid näiteks Rabarock, võidupüha paraad ning laulu- ja tantsupidu. Tulemas on Aerosmithi kontsert.

Tõnu Susi ennast suvel töötamisest häirida ei lase. "Kui ikka väga puhkust vaja on, võib ju saata mõne teise töötaja meie 20 inimesega firmast," arvas ta. Pikema puhkuse võtab Susi kas oktoobris-novembris abikaasaga koos soojale maale sõites või vahetult enne suve.

"Me saame kontserdid ära näha, kui tahame," mainis Susi oma töö positiivse poole pealt. Boonusena ei jõua "helimehed" kunagi pärast öist tehnika mahavõtmist tööle kella kaheksaks. Sellest pole hullu, sest ka kliendid ei ärka nii vara.

Aastaaegu eristab tema töös lisaks koormusele vaid see, et talvel on enamik üritusi ruumis sees, suvel väljas.

Pärnu Kuursaali juhataja Taimi Kaasiku jaoks on suvine töötamine üsna närvesööv. "Igal suvel ütlen, et nüüd on lõpp, nüüd lähen," naerab Kaasik küsimuse peale, kas suvi ei tekita soovi tööd vahetada.

Kui talvel on Kuursaalis õhtuti umbes 300 inimest, siis suviti on normaalne 500-600 klienti ning inimeste rohkusega kaasneb asjade lõhkumine. Samuti tekitavad keerulisi olukordi suveks palgatud hooajatöölised (u 35 igal aastal), keda tuleb hakata välja õpetama.

Suviseid ja talviseid kliente võrreldes nentis Kaasik, et suvel käivad peamiselt välismaalased. Koos soomlastega saabuvad ka probleemid: kaasa tuuakse oma toitu, kohalikud toidud ei maitse, lisaks külmade arvete tegemine.

"Välismaalane on päris raske klient. Vaatad, et väga soliidsed pered, lastega... Aga nad panevad sajaga minema, lihtsalt et maksmisest pääseda," kirjeldas Kaasik.

Kuna suvel on Pärnu Kuursaal paras "hullumaja", saab juhataja puhkuse peale mõelda kas sügisel või vahetult enne suve. Kaasik teeb aastas tavaliselt kaks välisreisi koos perega. Tütre jaoks tuleb koolist puudumist paluda, sest suvel puhkusega arvestada ei saa.

"Mul läheb viies aasta Pärnu Kuursaalis ja ma ei ole ühtegi korda Pärnu randa saanud," tõdes Kaasik. Kuigi suvine töötamine pole rõõmustav tegevus, siis suve lõpus hakkavad asjad jälle laabuma.

"Kui suveaeg lõpuks läbi saab, on kõik taas rahulik ja stabiilne. Käid puhkusel ära ja töötad jälle edasi," kinnitas Kaasik.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:33
Otsi:

Ava täpsem otsing