Karud möirgavad Aasias endiselt

Tarvo Vaarmets 17. august 2007, 00:00

Lõuna-Korea Kospi indeks kärgatas eile 6,9protsendilise miinuse, millest võimsamat sööstu allapoole peab otsima enne 2002. aasta juunit. Aasia-suunaline Morgan Stanley Capital International Asia-Pacific Index kaotas aga oma väärtusest 2,7%, tehes sellega viimase aasta suurima kahepäevase tagasimineku. Jaapani Nikkei 225 langes 2% ehk maandus eelmise aasta novembris saavutatud tasemele.

"On toimunud mitu finantsplahvatust ja me ei tea, millal see lõpeb. Likviidsus kuivab kokku," kirjeldas olukorda Kuala Lumpuris töötav CIMB-Principal Asset Managementi fondijuht Patrick Chang.

Järjekordse tugeva tõuke laiaulatuslikule ja kiirele kukkumisele andis Austraalia laenuandja Rams Home Loans Group teatega, et pole võimeline turu likviidsuse puudujääkide tõttu refinantseerima 58 miljardi Eesti krooni väärtuses USA lühiajalisi laene. Austraalia laenuandja aktsia hind põrutas selle peale 59% võrra allapoole ja leidis päeva lõpu toetuspinna 60 Austraalia sendilt, kuigi aktsia noteeriti mõned nädalad tagasi 2,5 Austraalia dollariga.

"Praegused probleemid on põhjustatud globaalse krediidituru kokkutõmbumisest, mitte ettevõtte tulemuslikkusest," avaldas RAMS.

Ülemaailmse müügilaine kolle asub teatavasti USA väheste piirangutega laenudes. "Riskantsete hüpoteeklaenude probleemid ei suru ainult seda sektorit, vaid mõjutavad paljusid seotud finantstooteid ja võimalike kaotuste suurus ei ole selge," kommenteeris Credit Suisse'i peastrateeg Shinichi Ichikawa ning lisas, et see on ka põhjus, miks investorid end rahutult tunnevad.

Üleeile suunas USA keskpank turgude rahustamiseks veelgi raha USA pangandussüsteemi, sama on teinud ka teised keskpangad, ent rahasüstid pole investorite närvilisust jahutanud ega globaalset allasõitu pidurdanud.

"Paanika on lahvatanud hirmust, et viimased kolm-neli aastat kestnud tõusutrend on murtud," rääkis Soulis tegutseva Hanwha Investment Trust Managementi fondijuht Park Seh Ick. "Inimesed reageerivad üle," arvas ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing