Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Vardo Rumesseni avastused

Kersti Inno 31. august 2007, 00:00

Klassika austajad tähistavad muusiku Vardo Rumesseni 65. sünnipäeva ja 35 tegevusaastat kontserdiga "Lisandusi eesti muusikaloole".

Vardo Rumessen on tuntud eelkõige pianistina ja klassikalise muusika propageerijana.

Aastakümneid kestnud uurimistöö ja sellest johtuv teadmistepagas on Rumesseni juhtinud peidetud, kaotatud või unustatud muusikateosteni. Üle 100 helitöö on ta "välja kaevanud" ja päästnud unustusest, varmalt on ta püüdnud neid noodiväljaannetena kirjastada, helilinti või -plaati mängida, kontsertidel esitada.

Aktiivse tegevkunstniku ja pianistina on Rumessen viinud paljudele maadele eeskätt Eesti heliloojate klaverimuusikat.

Lisaks on ta organiseerinud kontserte ja festivale, kus on kõlanud tema redigeeritult mitmed eesti muusika kullafondi kuuluvad suurteosed.

Kontserdi kava on eesti muusika taasavastatud oopustest, mis on esmakordselt või esmakordselt Eestis pärast sõda kõlanud Vardo Rumesseni ettekandes.

Rumesseni esimesi avastusi oli Mart Saare klaverilooming - tema "Skizze" (prelüüdid), mis kõlab kontserdi alguses.

Kavas on ka Eduard Tubina ja Heino Elleri prelüüde, Eugen Kapi etüüd "Meremeeleolu", Tubina viiuliteoseid, Eduard Oja laule ja tema "Klaverikvintett".

Tähelepanuväärsemad teosed on Eduard Tubina ballaad legendaarsest kangelasest Ylermist ja Rudolf Tobiase Goethe "Fausti" järgi loodud "Walpurgi burlesk", mis on esimene programmiline helitöö eesti muusikas.

Koos Vardo Rumesseniga esinevad tenor Mati Turi ja Arvo Leibur viiulil ning ansambel "Noobel Nelik" koosseisus Arvo Leibur (1. viiul), Urmas Roomere (2. viiul), Rain Vilu (vioola) ja Tõnu Jõesaar (tšello).

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:48
Otsi:

Ava täpsem otsing