Palun vabandust. Palu sina ka!

Joonatan Allandi 12. oktoober 2007, 00:00

Ma usun, et minu kodune kasvatus oli üle keskmise hea. Avan õrnemale sugupoolele uksi ja arvan end oskavat õigel ajal naljatamine lõpetada. Küünarnukke söögilauale ei topi.

Viisakusreeglite tundmine ei ava uksi mitte ainult naisterahvastele, vaid tõenäoliselt ka nende rakendajatele. Millisele tööandjale ei meeldiks tugeva käepigistusega ning rohkete tervituste ja tänudega illustreeritud tööintervjuu?

Ent miks me järgime neid abstraktseid reegleid? Miks me valime kombekaks olemise? Inimesed ei seo ju ennast mõistetamatute asjadega, mille otstarve neile ähmaseks jääb. Ometigi vabandab valdav enamus peale aevastamist.

Viisakas kas ollakse või mitte. Ka skeptikud ei röhitse naljalt avalikus kohas, ehkki mõtlevad, et tegemist on sama loomulik organismi protsessiga kui hingamine või silmade pilgutamine.

Kuigi olen osavalt omaks võtnud teatud käitumisreeglid, avastan ennast vahel nimme neid viisakusi järgimast. See avaldub vahetul kokkupuutel inimestega, kui automaatne ja teadvustamatu viisakus hakkab mind justkui kontrollima ning ma lammutan selle hetke tükkideks, et mõista, mida ja miks ma teen.

Näiteks pensionäridele ma alati kohta ei paku. Kas kontvõõra seeniori nigel tervis on piisav ettekääne, et mina peale väsitavat koolipäeva enda õndsa istekoha peaksin loovutama? Eriti veel kui mind selle peale tihtipeale ei tänata. Minu žest - viisakus - on selles olukorras liiga enesestmõistetav, et seda kuidagi tunnustada.

Mõte ebaviisakas olemisest on midagi jaburat. Väärikam on suruda alla vajadus põhjenduste järele ning nentida sissekodeeritud kombelisuse mõjuvõimu. Kuid omaette kombekas on ka teiste viisakusepüüete märkamine ja hindamine.

Vabandamine ja muud olmeviisakused on äärmiselt meeldivad, tõepoolest, aga hulga toredam oleks, kui neile vastataks võrdse austusega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing