Aerokontroll paneb rikkumistele piiri

Hannes Sarv 13. märts 2009, 00:00

KIKilt enam kui 3 miljoni kroonisele "Kaevandamistegevuse aerokontrolli" projektile toetuse saanud maa-amet asub oma lennukilt esialgu pildistama suuremaid riiklikke karjääre. Ehkki praegusest eraldisest jätkub selleks aastaks, loodab maa-ameti peadirektori ülesandeid täitev Raivo Vallner sarnast kontrolli hakata läbi viima igal aastal. Lennukilt kogutud andmete põhjal on võimalik kaevandamismahud välja arvutada.

Äripäev kirjutas esmaspäeval väidetavast ülekaevandamise juhtumist endisele rahandusministrile ja praegusele riigikogu keskkonnakomisjoni liikmele Harri Õunapuule kuuluvas Hagudi kruusamaardlas Raplamaal. Keskkonnainspektsioon alustas juhtunu selgitamiseks menetluse ja andis kriminaalasja uurimiseks Lääne ringkonnaprokuratuuri Rapla osakonnale.

Tegemist pole kaugeltki ainukese selletaolise juhtumiga, kus kahtlustatakse maavara lubatust suuremat kaevandamist. Seni on riik maavarade kaevandamise üle arvestust pidanud ettevõtjate esitatavate andmete põhjal, mida maa-amet kajastab maavarade koondbilansis. "Siiani keegi esitatud andmeid ei kontrollinud ja usuti lihtsalt seda, mida kaevandaja oli aruandesse kirjutanud," nentis Vallner.

Suurtele probleemidele karjääride riikliku järelevalve valdkonnas viitab ka aprillis valmiv riigikontrolli audit, mille koostamist alustati juba mullu suvel.

Probleeme kaevandamismahtude kontrollimisega tunnistas möödunud nädalal ka keskkonnaminister Jaanus Tamkivi. "Üldiselt on see valdkond selles mõttes praegu käest ära," viitas ta riigi madalale suutlikkusele maavarade kaevandamist kontrollida ja lisas samas, et just lennukiprojekt oleks üks samm olukorra parandamiseks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:59
Otsi:

Ava täpsem otsing