Valulik suureks kasvamine

Signe Sillasoo 07. jaanuar 2011, 00:00

Tegu on Ameerika režissööri Debra Graniki teise põnevusdraamaga. Kui tema esimene film "Luuni välja" käsitleb külaelu ja seal toimuvat, siis "Paljad luud", mis põhineb Daniel Woodrelli samanimelisel romaanil, räägib sugulussidemetest.

Filmi, mis muide ka sel aastal PÖFFil linastus, keskmes on Ree Dolly (Jennifer Lawrence), raskemeelne, kuid vapper 17aastane tüdruk, kelle ülesandeks on hoolitseda oma haige ema ja õe-venna eest. Samuti tuleb tüdrukul rinda pista oma isa vägitegudega.

Viimane on narkootikume valmistav meesterahvas, kes vabanes hiljuti vanglast. Üleastumised seadustest on tema puhul kerged tulema ja nii taas kord lähebki. See paneb kehva seisu terve pere, sest veel üks seadusega pahuksisse minek tähendab, et pere jääb kodust ilma.

"Meeleoluka bandžo saatel saab tutvust teha folkloorse kurioosumiga - kujutisega Kesk-Ameerika protestantistlikust patriarhaalsest kogukonnast, kus põlvkonnalt põlvkonnale pärandatakse traditsioon klannisisesest ringkaitsest, mis ei jäta palju ruumi kaastundele," on filmi kirjeldanud "Püha Tõnu Kiusamise" ja "Sügisballi" produtsent Katrin Kissa.

Režissöör ise on filmist rääkides tagasihoidlik. Kui film inimesi enese elu üle linateost vaadates mõtlema paneb, on see tema sõnul juba oma töö teinud.

"Väga raske on jõuda kaugemale omaenda lastetoast ja kodusest elust, hakata lahkama teiste elu ja kogemusi ning seejuures mitte muutuda," on öelnud eelmisel aastal antud intervjuus Debra Granik, kes just seda linateoselt loodab.

Film, mis oli 2010. aastal üks Ameerika vaadatumaid linateoseid, on saanud suure tähelepanu osaliseks ja seda on mitmel korral auhinnaga tunnustatud. "Paljad luud" pälvis Sundance'i filmifestivalil nii grand prix kui ka parima stsenaariumi auhinna ja Gothamis parima filmi tiitli. Filmi uskumatult veenev peaosatäitja Jennifer Lawrence aga kandideerib 2011. aastal Kuldgloobusele parima naisnäitleja kategoorias.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:11
Otsi:

Ava täpsem otsing