150 000 mupo nõuete eest

10. jaanuar 2011, 08:39

Kohtutäiturite koja aseesimehe hinnangul on 150 000 krooni, mille pistisena liikumise kahtlustusega kapo laupäeval Tallinna munitsipaalpolitsei juhi Kaimo Järviku ja kohtutäitur Priit Lantini kinni pidas, täiturite käibeid arvestades suur summa.

„Mulle on see täiesti üllatus, et niimoodi võivad ka asjad käia. Täiesti üllatav,“ ütles kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koja aseesimees täitur Mati Kadak. Üllatav oli tema sõnul just see, et kolleeg võis endale töö kindlustamiseks ametiisiku ära osta.  

Kapo kahtlustab kohtutäitur Priit Lantinit selles, et ta maksis Tallinna munitsipaalpolitsei ameti juhile Kaimo Järvikule enda soosimise kindlustamiseks nõuete täitemenetluseks edastamisel 9500 eurot ehk 150 000 krooni pistist.

Mupo-poolse Lantini soosimise kohta ei osanud Kadak esialgu midagi täpsemat öelda, kuna tema mupoga koostööd teinud pole. „Mina ei olnud selles nimekirjas, kellele mupo nõudeid täitmiseks andis,“ selgitas ta. Kadak lisas, et kui enne sai asutus ise valida, millise kohtutäituriga koostööd teeb, siis alates tänavu jaanuarist on see kord valitsuse määrusega muudetud. „Alates 1. jaanuarist 2011 jagatakse avalik-õiguslikke nõudeid kohtutäiturite koja kaudu,“ ütles ta.

Kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koja aukohtu esimees täitur Urmas Tärno sõnul on ilmselgelt kahetsusväärne, et selline asi on üldse juhtunud. „Teiselt poolt jälle pean aukohtu esimehena tunnistama, et on väga positiivne, et kaitsepolitsei teeb tööd,“ kommenteeris ta. Tärno ei osanud veel öelda, kas koda algatab Lantini suhtes ka aukohtumenetluse.

Nii Kadak kui Tärno ütlesid, et kahtlustuse kohaselt Lantini poolt Järvikule pistisena antud 9500 eurot on täiturite käibeid arvestades suur summa.      
Otsing Ametlike Teadaannete veebileht näitab, et Tallinna munitsipaalpolitsei ametil ehk mupol olid täitemenetluste poolelt parimad suhted just Priit Lantiniga. Temale edastas mupo mullu kõige rohkem täitmisele minevaid võlanõudeid ja neid tuleb kokku lugeda tuhandetes.

Lantin polnud siiski ainus kohtutäitur, kes mupo saadetud nõuetega tegeles. Tema kõrval on asutus täitmisnõudeid edastanud ka täituritele Elin Vilippusele ja Kairi Põltsile. Nendele edastatud nõudeid tuleb aga lugeda kümnetes, mitte sadades. 
Kohtutäiturite üle järelevalvet tegeva justiitsministeeriumi esimene mees Rein Lang polnud pistiseasjaga eile pealelõunal kursis. „Jah, väga huvitav. Esimest korda kuulen. Kas ma peaksin kõigist Eesti kriminaalasjadest saama ettekande?“ küsis Lang. Teisalt ütles Lang, et kohtutäiturina ei saa kindlasti jätkata kohtulikult süüdi mõistetu. „Kohtutäiturid on vabakutse esindajad, me teostame järelevalvet. Kui see inimene süüdi mõistakse, kindlasti kohtutäiturina ei jätka,“ sõnas Lang. Kas kahtlusalune Lantin jätkab uurimise ajal kohtutäiturina, otsustab prokurör, sõnas Lang.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. January 2011, 10:21
Otsi:

Ava täpsem otsing