Ernst & Young: siirdehindades peitub suur maksurisk

ÄP 01. veebruar 2011, 00:00

Ernst & Youngi juhtivkonsultandi ja siirdehindade spetsialisti Kersti Kulli sõnul tuleb Eesti ettevõtjatel ennast üha enam naaberriikides toimuvate maksumuudatustega kurssi viia.

"Kuna majandus on vaikselt tõusuteel ning piiriüleseid kontsernisiseseid tehinguid toimub järjest enam, on äriühingud palju kriitilisemalt sunnitud jälgima, et hinnad vastaksid õiglastele turutingimustele ka teise tehingupoole riigis. Samuti võivad hinnastamist mõjutada konkreetse majandusharu turutingimused vastavates riikides," märkis Kull.

Kull lisas, et 2011. aastal kehtima hakanud tulumaksuseaduse muudatuse kohaselt on Eesti äriühingutes oluliselt laienenud isikute ring, kellel on kohustus tõendada tehingute vastavust õiglasele turuväärtusele.

Uuring näitas siirdehindasid puudutavates maksumuudatustes tõusutrendi ka arenevatel turgudel, nagu Hiina, India, Brasiilia ja Venemaa. Viimases peakski Kulli sõnul siirdehindade turuväärtuse määramise regulatsioon lähiajal jõustuma.

"Maksuamet nõudis siirdehindade revisjoni raames ligipääsu kontsernisiseste tehingutega seotud lepingutele näiteks Soomes 88% ja Hiinas 100% juhtudest. Mõlema riigi puhul on maksuamet teinud siirdehindade kontrolli raames oma ettepanekud nende korrigeerimiseks — Soomes vastavalt 67-l ja Hiinas 100%-l kontrollidest," rääkis Kull.

Maksuametid on aktiivsed. Ernst & Youngi partneri Ranno Tingase sõnul on piiriüleselt tegutsevad kontsernid keerulises olukorras, kuna maksuametid on maksulaekumiste kaitsmisel aktiivsed ning iga riik püüab majanduslanguse käigus kahanenud "tekki" enda poole kiskuda.

"Uuring näitab maksuametite siirdehindade revisjonide sagenemist ja muutunud fookust - järjest rohkem riike tunneb huvi piiriüleste tehingute turuhindade paikapidavuse vastu, mis toob äriühingutele kaasa suureneva dokumenteerimiskohustuse," märkis Tingas.

Tulemused näitavad, et kaks kolmandikku küsitletutest peab siirdehindasid üheks kõige olulisemaks kontserni puudutavaks maksuriskiks.

"Maksuametnike siirdehindadealane pädevus on oluliselt kasvanud nii Eestis kui ka teistes riikides ja see on kaasa toonud hulga siirdehindadega seotud maksuvaidlusi," märkis Tingas.

"Endiselt on maksuametnike fookuses finantstehingud ja kontsernisisesed teenused - seda just administratiiv- ja juhtimisteenuste valdkonnas. Samal ajal kui OECD vaatab üle ja uuendab siirdehindade juhendit, peavad ettevõtted olema tehingute hinnastamise põhjendamisel sammu võrra eespool."

Uuriti 25 riigi firmasid. Ernst & Youngi 2010. aasta siirdehindade uuringu käigus tegi Consensus Research International intervjuud, milles osales 877 ettevõtet 25 riigist üle maailma. Uurimise objekt oli ettevõtete siirdehindu puudutav praktika ja strateegiad.

Sarnane uuring korraldati viimati 2007. aastal, mil siirdehindade pärast oli revisjoni tehtud 52 protsendis küsitletud ettevõtetes.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:46
Otsi:

Ava täpsem otsing