Neljapäev 20. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

'Luikede järv' etendub uues kuues

Madis Luik 18. veebruar 2011, 00:00

Režissöör Darren Aronofsky psühholoogiline thriller "Must luik" kütkestab vaatajaid balletimaailma pahupoolega ja Tšaikovski klassika uue näoga.

Nina Sayers (Natalie Portman) on New York City Balleti tantsijatar, kes valitakse etenduse "Luikede järv" peaosasse. Lisaks graatsilisele valgele luigele peab ta ära õppima ka tolle kurja kaksikõe rolli. Oma ema, lõppenud karjääriga tantsija poolt utsitatult haaravad kinnisideed ja paranoia tütarlapse üle võimust. Koos hirmuga uue baleriini Lily (Mila Kunis) ambitsioonide ees liigub Nina samm-sammult lähemale mõistuse kaotamise piirile. Mõistmata oma vaimset olukorda, avaldub nooruki tumedam külg. Algab muundumine mustaks luigeks.

Aronofsky loomingust on lisaks ülimenukale "Reekviem unistusele" (2000) tähelepanu pälvinud ka "Maadleja" (2008) - film, mis vastupidi "Mustale luigele" baseerub maskuliinsusel. Balletimaailma näol on tegu päris kindlasti aga rohkem naiste pärusmaaga: rivaalitsemine, ema ja tütre vaheline suhtlus.

Stuudio kunstiline juhataja Thomas Leroy (Vincent Cassel) positsioneerub naiskollektiivi alfaisasena. Pressile antud intervjuus kommenteerib Aronofsky seda kui juhust. Tõsi, ta tunnistab üles ema ja vanema õe mõjutused sirgumisel. Ent kuigi filmile saab läheneda feministlikust vaatenurgast, ei soovi ta seda esile tõsta: "Kui kujutada inimest reaalsete tunnetega, kellega vaataja suudab suhestuda, siis ei mängi rolli, kas tegu on 50ndates maadleja või 20ndates tantsijatariga."

Vaatamata režissööri üldinimlikule lähenemisele ei saa mööda vaadata skisofreenia piirimail mängimisest. Keerukate mõttekäikude ja tantsija meeleseisundite illustreerimiseks on kasutatud peegleid ja arvutigraafikat. Tähelepanuta ei ole jäetud baleriinide igapäevaelu, treeningutega kaasnevat füüsiline ja vaimne koormus.

Tugeva noodi annab Clint Manselli poolt filmile kohandatud Tšaikovski looming, mida on rakendatud nii taustahelina kui ka etendatud tantsude saateks. Kogu komplekt tõotab kaasahaaravat ja ehk isegi šokeerivat elamust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:12
Otsi:

Ava täpsem otsing