Koit Uus: toetatud ettevõtted nagu loomaaialoomad

Anne Oja 21. veebruar 2011, 00:00

Ettevõtlustoetusi jagava EASi alguspäevil viis aastat sihtasutuse nõukogus olnud Uus võrdles praegust ettevõtete toetuse süsteemi loomaaiaga, kus maitsva palukese saamiseks tuleb tundma õppida talitaja hingeelu. Ta lisas, et sellise loomaaia asukad ei saa piirdeaia mahalõhkumisel ja riiklike toetuste kadumisel n-ö vabas looduses hakkama.

"See on vale signaal, kui ettevõtetes vaadatakse, mis asjadele antakse toetust. See on mõttetu tegevus. Oleks puhtalt minu teha, arutaks pärast valimisi, et tõmbaks loomaia tara tiba madalamaks ja valmistaks seltskonda ette vabasse loodusse minekuks," kommenteeris Uus.

Pigem sotsiaalmaksusoodustus. Kui alustavate ettevõtete toetus välja arvata, jagaks Uus kõik ülejäänud toetused ettevõtete vahel võrdselt selle järgi, kui palju ettevõtted sotsiaalmaksu maksavad. "Kui tahad regionaalset ettevõtlust mõjutada, töötad välja koefitsiendid, et Võrus maksad rohkem sotsiaalmaksu tagasi kui Harjumaal. Sama võib teha ekspordiga, kui tahad toetada näiteks eksporti Rootsi," täpsustas Uus. "Ilmselt ei julge aga keegi minna Brüsselisse ja öelda, et võtame selle ettevõtlustoetuse raha riigieelarvesse ja alandame selle arvel makse."

Parts: tuleb Euroopale järele jõuda. Diskussioonis osalenud majandusniminister Juhan Parts tõdes, et riiklikul tasandil tuleks soodustada turumajanduse toimimist, kuid Eesti prioriteet on toetada eelkõige kõrgtehnoloogilisi ja innovaatilisi ettevõtteid. "Näeme neid kohti, kus turg ei toimi või on mingi arengupeetus," rääkis Parts. "Eraldi teemaks on kapitali kättesaadavus ja riigi roll selles. Oleme jõudnud sellesse ajaetappi, kus tahame olla teiste arenenud Euroopa riikidega võrreldes konkurentsivõimelised asjades, mis meie praegusest menüüst puuduvad."

Parts mainis, et on ka põhimõtteliselt seda meelt, et toetused võiks ära kaotada. "Kuid praegune süsteem on ikka tekkinud dialoogis ettevõtete esindajatega," õigustas ta samas vanal suunal jätkamist.

Ettevõtlustoetuste kaotamise ja sotsiaalmaksusoodustuse andmise idee kohta arvas Parts, et sama hästi võiks alustavatele ettevõtetele anda toetust juba äriregistris registreerimisel ja seda nii, et igaüks, kes tahab, läheb ja võtab.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:48
Otsi:

Ava täpsem otsing