3D-mälestusi saja aasta tagusest Tallinnast

Signe Sillasoo 18. märts 2011, 00:00

Märtsis näeb Euroopa kultuuripealinna ekperimentaalgaleriis Vabaduse väljaku all sada aastat vanade stereofotode näitust.

Fotonäitus "LinnaRUUM 1900" toob esimest korda laiema avalikkuse ette Tallinna linna vaadetega ruumilised ehk stereofotod, mis on tehtud sadakond aastat tagasi.

Kuigi stereofotograafia ehk 3D-fotograafia on tuntud juba aastast 1840 ning esimest 3D-kinofilmi "The Power of Love" näidati avalikkusele Ambassadori hotelli teatrisaalis Los Angeleses juba 27. septembril 1922, on ruumilise pildi tehnoloogia olnud pikka aega vaid väikse huvigrupi hobi ja seda eelkõige tehnoloogia keerukuse tõttu.

Samas on stereofotograafiaga eksperimenteerinud huvigrupi töö viimase saja aasta jooksul väga intensiivne olnud - ainuüksi stereokaameraid on aastakümnete jooksul umbes 100 erinevat mudelit konstrueeritud.

Stereofotograafiaga tegeleti ka Eestis ning tänu ajaloomuuseumile ning Eesti Filmiarhiivile on säilinud hulgaliselt stereonegatiive 1900. aastate algusest.

Eesti fotograafide stereofotode pärand on rikkalik, ent seda on vähe uuritud. Kõige suurem kogu pärineb fotograaf Jaan Rietilt.

Projekti autor Meelis Piller on näituse jaoks välja valinud fotod, mis kajastavad Tallinna tänavaid ja elu 1900. aasta paiku.

Rändav näitus hõlmab 25 lõuendile trükitud anaglüüf-fotot. Ruumilise efekti nägemiseks peab fotosid vaatama spetsiaalsete prillidega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:12
Otsi:

Ava täpsem otsing