Esmaspäev 16. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Rahapuuga Levina hakkab Arcoga kortermaju istutama

Katariina Krjutshkova 24. märts 2011, 00:00

Koosolekuruumi uksel nad seisavadki - Arco Vara nõukogu esimees Richard Tomingas ja elegantses mustas riietuses Levina. Ei saa jätta märkamata, et Levina käepigistus on märksa tugevam kui keskmisel Eesti mehel. Üks Levina kohtuasjadega kokku puutunud mees rääkis suvel, et ka ülekantud tähenduses on Levina tugeva käe ja sõnaga naisettevõtja.

Kui kaua te Richardiga üksteist tunnete?

Tomingas: Möödunud suvest.

Levina: Jah.

Kuidas täpsemalt kohtusite?

Tomingas: Tark raha leiab alati head projektid. See pole praegu oluline, kes meid konkreetselt kokku viis. Temal on soov investeerida headesse ja väga headesse projektidesse ja meil oli huvi raha leida.

Natalia, rääkige, kuidas sattusite Eestisse.

Levina: Meie perekonnal on palju sõpru Eestis ja olen siin tihti käinud. Hiljem minu isa ostis osaluse firmas Grove Invest ja hakkasin nende projektidega siin tööle. See oli kolm aastat tagasi.

Su isa Pjotr Levin on miljonär ja tal on Venemaal viinafirma Russki Alkogol üks asutajatest. On see tõsi?

Levina: Jah. Aga ma ei tea, kas ta on miljonär. Ma ei loe tema raha. (Naerab)

Kuidas isa Teid äris aitab?

Levina: Ta annab mulle nõuandeid nagu üks lapsevanem oma lapsele ikka. Kui temal on vaja nõuandeid, siis ma aitan samuti hea meelega.

Rääkige veidi oma uuest ja ühisest Tivoli projektist, mis saab seal tulevikus olema.

Levina: Idee oli ehitada elamute mikrorajoon, mis oleks väga mugava koha peal. See piirkond on lähedal linnale ja merele. Pealegi on seal palju rohelist. Praegu otsime spetsialiste ja ehitajaid, kes võiks selle projektiga tegeleda. Praegu on palju odavam ehitada kui viis aastat tagasi. Kavatseme ehitada sinna kolmekorruselised kortermajad.

Tomingas: Viiekorruselised samuti.

Levina: Sinna tulevad 3- kuni 5korruselised majad ja nende juurde garaaþid.

Natalia investeeris 6 miljonit eurot?

Levina: 5,5 miljonit.

Tomingas: 5,5 miljonit investeeris ta, et refinantseerida SEB laenu. 6 miljonit kavatseb ta investeerida ehitusse. Eesti jaoks on see praegu tõsiselt suur raha. Nii palju kui ma tean, siis Baltimaades pole elurajooni arendusse tükk aega nii suurt raha pandud.

Arcol on olnud raskusi mitmete projektiga. Kas see oli Arco jaoks ka teatud mõttes päästerõngas?

Levina: Ei usu.

Tomingas: Kõigi jaoks on olnud viimased aastad keerulised. Justkui hapnik sai organismis otsa, sest kommertspangad ei andnud enam laenu. Aga kas see oli päästerõngas? Ma ei ütleks.

Natalia, kas käite veel SEB Pangaga kohut?

Levina: Endiselt. See jätkub.

Mis te arvate, kuidas see lõpeb?

Levina: Ma ei saa seda praegu kommenteerida, kes on süüdi. Praegu käib vaidlus ja see on normaalne protsess. Selleks, et välja selgitada, kellel on õigus, tuleb kohtutee lõpuni käia.

Vaidlete pangaga põhimõtteliselt 100 miljoni euro pärast. See on väga suur summa.

Levina: See on väga suur summa muidugi.

Kui suur on Teie vara väärtus?

Levina: See on keeruline küsimus. Kui mind mõni projekt huvitab, lähen panka ja küsin laenu. Ise investeerin nii palju, kui saan. Vahel saan kasumi kätte alles mitme aasta pärast. Palka ma ei saa. Ei mõista hästi seda küsimust.

Eesti inimesi huvitab, kui palju kellelgi raha on.

Levina: (Pööritab veidi silmi) Minu käest pole küll keegi seda küsinud ega huvi tundnud.

Küsiksin Richardilt paar sõna Arco Vara kohta. Kas Arco jaoks on nüüd raske aeg möödas?

Tomingas: Ütleme nii, et Arco Vara on tulnud täiesti uuesti üles ehitada. See mudel enam ei töötanud, mille järgi toimiti 2000. aastate algusest kriisini. Üldhalduskulud olid liiga suured. Projektid olid liiga kallilt sisse ostetud omal ajal. Pangad ei finantseerinud neid projekte enam edasi. Oleme muutused ära teinud. Oleme uusi arendusprojekte suutnud ilma pankade abita uute partneritega käivitada.

Natalja, kas kavatsete ka edaspidi Arco projektidesse investeerida?

Levina: Kui need tunduvad huvitavad, siis küll. (Tomingas tõstab Natalia jutu kiituseks pöidla) Praegu vaatame, kuidas sellega läheb.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:50
Otsi:

Ava täpsem otsing