USA võlg võib tuua uue ülemaailmse kriisi

Fredy-Edwin Esse 14. aprill 2011, 00:00

Rahvusvahelise valuutafondi sõnul puudub USA valitsusel "usaldusväärne strateegia" stabiliseerimaks enda kuhjuvat riigivõlga, mis omakorda tekitab väikese, kuid olulise riski uue ülemaailmse majanduskriisi tekkeks. USA võib juba juulis kuulutada välja pankroti, kui vabariiklased ja demokraadid kompromissi ei leia.

USA samas paadis Jaapaniga. Ebatavaliselt karmis noomituses enda suurima aktsionäri suhtes ütles IMF, et USA on ainuke arenenud majandus, kes suurendab 2011. aasta eelarve defitsiiti ajal, kui majandus kasvab piisavalt kiiresti, et vähendada laenuvõtmist, vahendas Financial Times.

IMFi hinnangul peaks USA rakendama kõige rängemaid kärpekavasid alates 1960ndatest, kui vastav andmete kogumine algas, et tulla vastu G20s 2010. aastal kõigi arenenud majanduste, välja arvatud Jaapan, antud lubadusele vähendada 2013. aastaks eelarve defitsiiti poole võrra.

Kaks korda aastas tehtavas fiskaalses monitooringus leiab fond, et praeguste plaanide järgi oleks USA lisaks Jaapanile ainus riik, kelle avaliku sektori võlg tõuseks aastal 2016, ähvardades sellega ülemaailmset majandust.

Investeeri lühiajaliselt. "See on risk, mis teostumise korral omaks väga tähtsaid tagajärgi kogu ülejäänud maailmale," ütles fondi esindaja Carlo Cottarelli. "Seetõttu on oluline, et USA alustaks fiskaalpoliitika muutmist pigem varem kui hiljem," lisas ta.

Debatt Ühendriikide fiskaalpoliitika üle tõenäoliselt pingestub tulevatel nädalatel ja kuudel, kuna riik jõuab kongressi seatud 14,3 triljoni dollarilise võlapiirini. Ilma poliitikute toetuseta seda piirmäära suurendada võib USA seista silmitsi võimaliku pankrotiga juba juuli alguses ja seni pole vabariiklaste ja demokraatide vahel veel ühist kõnekeelt leitud.

Arvestades, et maailma suurim võlakirjafond müüs märtsis USA võlakirju lühikeseks, peaks sõnum suhteliselt lihtne olema - hoiduge USA riigivõla omamisest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:51
Otsi:

Ava täpsem otsing