Teisipäev 25. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Taganttorkimine võib aktsiaturule hästi mõjuda

Raivo Sormunen 20. aprill 2011, 00:00

Ehkki reitinguagentuur jättis USA võlakoorma reitingu tipptaset tähistavale AAA-le, oli tegemist üllatusliku sündmusega. Esiteks puudutas see maailma kõige mõjuvõimsamat ja isegi pühaks peetavat majandust, mille valuutal on domineeriv roll keskpankade reservvaluutana. Ning teiseks on Standard & Poor's olnud tihti reitingu muutmistega reaalsest elust aasta-paar maas. Küll on ta hoidnud kõrge investeerimisjärgu reitingu enne pankrotistumist sellistel pankadel nagu Bear Stearns ja Lehman Brothers. Küll on ta andnud kõrgeid usaldusreitinguid võlakirjaportfellidele, mis olid täis hapusid USA eluasemelaene jne.

Kuid reitinguagentuuri tegemisi jälgitakse ja nende nõuandeid pannakse tõenäoliselt ka kõrva taha, kuna võimalik reitingukärbe võib tähendada kõrgeimaid laenukulusid ja madalamat usaldusväärsust.

Ühendriikidele on vaja piitsa anda. Turgudel loodetakse, et Standard & Poor'si näpuvibutamise peale võib USA valitsus end rohkem kokku võtta.

Sarnaselt paljude riikidega kuivasid USA maksutulud pärast paari aasta tagust regressiooni kiiresti kokku, mille tulemusena kasvas valitsuse netovõlg kriisieelselt 40 protsendilt praeguseks juba üle 60 protsendi SKPst. Reitinguagentuur S&P hoiatas, et ülejärgmise aasta lõpuks ulatub valituse netovõla koorem juba 84 protsendile sisemajanduse kogutoodangust. Kokku ulatub aga USA riiklik koguvõlg juba praegu aastase sisemajanduse kogutoodanguni ehk 14,3 triljoni dollarini. Ning võlg muudkui suureneb.

USA rahandusministeerium teatas 13. aprillil, et 10. oktoobrist kuni 11. märtsini ulatus eelarvedefitsiit 829 miljardi dollarini, mida on isegi kuuendiku enam kui aasta eest. Samal päeval lubas president Barack Obama kahandada järgneva kaheteist aasta jooksul USA defitsiiti nelja triljoni dollari võrra, vähendades tervishoiu- ja kaitsekulutusi ja tõstes makse.

Lähenevad valimised segavad kärpimist. Lühiajaliselt on demokraate esindaval presidendil väga raske ühendriiklaste elu karmimaks teha, sest presidendivalimisteni on vaid veidi enam kui poolteist aastat. Seetõttu on väga hea, et S&P julges veidigi Ühendriikide peale käratada, öeldes muu hulgas oma raportis: "Selleks, et säilitada oma tipplaenuvõtja staatus peaksid Kongress ja Valge Maja alustama defitsiidi käsilevõtmise plaani märkimisväärset ellurakendamist."

Millal ja kas üldse reitinguagentuur USA reitingut kärbib, pole teada. Nii näiteks on püsinud Suurbritannia võlal negatiivne väljavaade juba alates 2009. aasta maist, kuid tänu defitsiidiplaanile pole reitingut AAA pealt allapoole tõmmatud. Reitinguagentuuri pressiesindaja ütles, et võimalus, et reitingut kahe aasta jooksul kärbitakse, on suurem kui üks kolmandik.

"Võlg on nagu eskalaator," ütles ajalehele Telegraph HSBC panga ökonomist Kevin Logan. "Eskalaatorilt on lihtne ümber pöörata ja sellelt maha astuda pärast esimest kolme sammu, kuid pärast seda muutub eskalaatorilt mahatulek märksa raskemaks.

Seda, et osaliselt võeti Standard & Poor'si teadet positiivselt näitab fakt, et USA dollarit reitingu väljavaate kärpimine ei mõjutanud. Samuti ei hakanud uudise peale kerkima ka USA valitsuse võlakirjade intressimäärad.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:51
Otsi:

Ava täpsem otsing