Erikontroll tuleb, kuid teisiti, kui Tool tahtis

Fredy-Edwin Esse 13. mai 2011, 00:00

Juba koosoleku alguses said selle läbiviijad tõdeda, et nii suurt huvi aktsionäride korralise üldkoosoleku vastu pole ammu nähtud. Kohalolnud esindasid ligi kolmveerandit häältest ja mõistagi olid kohal kõik suuremad aktsionärid eesotsas n-ö opositsiooni kuuluva Toomas Tooli ettevõttega Baltplast OÜ ning Arvo Nõgesega.

Koosolekul tekitas hulganisti küsimusi juba esimene päevakorrapunkt ehk ettevõtte majandusaasta aruande kinnitamine. Kõige aktiivsemalt otsis küsimustele vastuseid Baltplasti esindanud vandeadvokaat Aivar Pilv, kes päris küll firma likviidsusriskide, võimalike tulevaste kahjumite kui ka nõukogu liikmete tasude tõstmise kohta.

Majandusaasta aruanne sai kinnitatud. Majandusaasta aruande kinnitamine suuromanike häältega, kelle osakaal oli 60 protsenti registreerunud häältest, läks läbi. Suurimat vastukaja tekitas aga Baltplasti 4. mail avalikustatud päevakorra täiendus erikontrolli läbiviimisest ning kes selle läbiviijaks valida.

Baltplasti kindel soov oli näha erikontrolli tegemas BDO Eesti ASi ja Urmas Võimret, keda firma pidas täiesti sõltumatuks ja just seetõttu oli sobilik auditit tegema. Arco Vara kindel tahtmine oli aga näha erikontrolli tegemas Ernst & Young Baltics ASi, kes enne möödunud aastat oli auditeerinud firma majandustulemusi eelnevad viis aastat.

Just sel põhjusel on Ernst & Young selle ülesande läbiviimiseks sobimatu, põhjendas Pilv. Kuigi audiitorfirma esindajad olid kohal ja kinnitasid, et erikontrolli teeb teine osakond ja teised inimesed, siis Pilve sõnul ei tähenda lihtsalt teises ruumis olevad inimesed seda, et tegevust võib läbipaistvaks pidada.

Küll aga oli ka Arco juhtkonnal etteheide Baltplastile, sest BDO praegune tegevjuht Sulev Luiga on endine Arco Vara juhatuse liige ja finantsjuht aastatel 2005-2007. Lahendusena pakkus Pilv välja Deloitte'i, kes audiitori leidmiseks konkursi korraldanud Arco Vara sõnul oli neile öelnud, et ei jõua erikontrolli läbi viia.

Pärast pikka vaidlemist ja seisukohtade põhjendamist jõuti hääletamiseni, mis soosis ettevõtet.

Ernst & Young jäi peale. 60 protsenti üldkoosolekul osalenutest hääletas Baltplasti pakutud BDO Eesti vastu ning sama paljude poolthäältega võeti vastu otsus nimetada Ernst & Young erikontrolli tegijaks.

"Läks nii, nagu ma enam-vähem arvasin," ütles Arco Varas 9protsendilist osalust omav Arvo Nõges. "Oli selge, et nõukogu seisab juhtkonna taga."

Samuti sõnas Nõges, et oleks eelistanud sõltumatuma erikontrolli valimist. "Ma olen juba nii vana mees, et mina sellist juttu ei usu," viitas Nõges Ernst & Youngi väitele, et nad on firmasiseselt sõltumatud. "Samas ma siin nii väga ei muretseks."

Vastavalt tingimustele on Ernst & Youngil erikontrolli tegemiseks aega kolm kuud.

Asjaolu, et börsiettevõtte enamusomanikud püüdsid igal juhul välistada sõltumatu audiitorbüroo nimetamist erikontrolli läbiviijaks, jätab mulje, et pigem asutakse otsima õigustust nii majandustehingutele ja senistele audiitorarvamustele kui objektiivset analüüsi tegema. See pole kooskõlas erikontrolli eesmärgi ega aktsionäride õiguste ja huvidega. Audiitorbüroo oleks pidanud selles olukorras erikontrolli läbiviimisest taanduma.

Juhatuse esitatud ettepanekud võeti vastu vaid kahe ettevõtte suuromaniku häälte ülekaaluga, mis näitab aktsionäride rahulolematust. Seega kaalub Baltplast OÜ erikontrolli läbiviija määramise vaidlustamiseks kohtu poole pöördumist.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:53
Otsi:

Ava täpsem otsing