Otsustav nädal. Uus abipakett Kreekale

Sirje Rank 27. juuni 2011, 00:00

Hääletus toimub kolmapäeval-neljapäeval.

Paralleelselt on Euroopa riigid käivitanud kõnelused oma pankade ja kindlustusseltsidega, et sondeerida pinda nende n-ö rangelt vabatahtlikuks osalemiseks Kreeka uues abipaketis.

See on teemaks nädala lõpus toimuval euroala rahandusministrite erakorralisel kohtumisel, mis peab ära otsustama ka Kreekale järgmise laenuosa väljamaksmise. Vastasel juhul on Kreeka juuli keskpaigaks pankrotis.

Kriis noolib aga servamisi juba Itaaliat, absoluutsummas euroala suurimat laenajat, mille pankade aktsiatega tuli reedel kauplemine ajutiselt peatada - hinnakõikumised läksid liiga suureks. Päev varem oli Itaalia riigireitingut kärpida ähvardanud agentuur Moody's hoiatanud, et alaneda võib ka 13 Itaalia panga reiting.

Suurimas ohus Suurbritannia pangad. Eelmisel nädalal ütles Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet, et euroala võlakriisi tihedad seosed euroala pankadega on praegu kõige tõsisem euroala finantssüsteemi stabiilsust ähvardav oht ning et ohulambid vilguvad punaselt. Suurim oht on see ka Suurbritannia pankadele, nentis reedel Briti keskpanga juht Mervyn King.

"Ilma ulatusliku ja usaldusväärse lahenduseta Kreeka võlakriisile võib kõiki Euroopa Liidu riike ootamatult tabada usalduse kaotus ja kapitali pagemine," ütles ajalehele Wall Street Journal Swissquote Bank SA turgude peaanalüütik Peter Rosenstreich.

Itaalia puhul on peamine nõrkus äärmiselt vaevaline majanduskasv tohutu võlakoorma juures.

Kreeka peaminister George Papandreou lubas Ülemkogul Euroopa Liidu liidritele, et Kreeka parlament kinnitab säästukava, mis näeb ette 78 miljardi euro ulatuses eelarvekärpeid ja maksutõuse ning riigi vara erastamist. "Kui Euroopa Liidult on olemas selge abilubadus, siis on ka Kreeka valmis oma osa ellu viima," ütles Papandreou.

Saksa kantsleri Angela Merkeli sõnul on EL valmis Kreekat uue abipaketiga toetama. "See on väga oluline otsus, mis kordab taas, et oleme valmis tegema kõik, mis vaja, et euro stabiliseerida," ütles Merkel agentuuri Bloomberg vahendusel.

Paraku on Kreeka valitsusparteil parlamendis ülinapp enamus. Suurim opositsioonipartei lubab aga hääletada paketi vastu, ehkki mitmed ELi valitsusjuhid eesotsas Angela Merkeliga püüdsid partei juhti Antonis Samarast läinud nädalal meelt muutma panna. "Ütlesime väga väga selgelt, et mida enam on tegemist paketiga, millega on nõus kõik poliitilised jõud, seda parem eurole, seda parem meile kõigile, seda parem Kreekale," ütles Merkel.

Kui hääletus läbi kukub, ennustavad analüütikud eurole järsku langust. BNP Paribasi valuutastrateegi Raymond Attrilli sõnul viiks see olukorda, kus Euroopa riigid asuvad oma pankade kaitsele pigem otse kui Kreeka abistamise kaudu ning euro kukub dollari suhtes 1,30 tasemele.

Hiina jätkab Euroopa toetamist. Euroalale positiivse uudisena teatas aga laupäeval Ungaris viibinud ja sealt edasi Londonit ja Berliini väisav Hiina peaminister Wen Jiabao, et 3 triljoni dollari suuruse valuutareserviga Hiina on valmis jätkama Euroopa võlakirjade ostmist.

"Oleme ostnud viimastel aastatel palju euroala riikide võlakirju ning jätkame Euroopa ja euro toetamist," ütles Wen Jiabao ajalehe Wall Street Journal vahendusel.

Peaminister Andrus Ansip lähtus reedel Brüsselis lõppenud ELi Ülemkogu kommenteerides tippkohtumise ametlikust päevakorrast, mille järgi Euroopa ja maailma finantsturge kõigutav Kreeka otseselt arutluse objektiks ei olnud.

Järgneb intervjuu peaministriga.

Mida Ülemkogu andis selleks, et euro püsiks ja Kreeka võlakriis ei saadaks uut šokilainet finantsturgude? Kreeka teema sellel Ülemkogul arutluse objektiks ei olnud. Ülemkogu väljendas oma tunnustust Kreeka valitsuse suhtes, kes on praegu juba võtnud väga ulatuslikke meetmeid kasutusele selleks, et Kreeka riigi rahandust paremasse korda viia. Ülemkogu avaldas lootust, et ka Kreeka parlament kavandatud abiprogrammi meetmed heaks kiidab.

Kreeka valitsuse tegevust tuleb tunnustada - nad on teinud üksjagu palju. Kreeklased on palju enam kärpinud, kui meie oleme seda teinud, ja kui keegi maailmameistri tiitlit endale tahab, siis sellele võivad pretendeerida kas Läti või Kreeka.

Kreeka on esitanud uue abitaotluse? Ei, Ülemkogul seda ei olnud päevakorras. Ilmselt see tuleb, kuid peaministrina ei hakka ma spekuleerima.

Viimaste uudiste järgi Euroopa Finantsstabiilsuse Mehhanism (EFSM) Kreeka teises abipaketis ei osaleks. Kas abi jätkuks siis kahepoolsete laenudena nagu seni? Kuna seda teemat ei käsitletud, ei saa ma seda kommenteerida. Siiamaani on Kreekat abistatud kahepoolsete laenude alusel. Euroopa Komisjon jälgib laenude tingimusi ja Komisjoni korraldusel tehakse väljamakseid.

Praegu on probleem selles, et ette nähtud tingimusi ei ole Kreeka suutnud täita. Sellepärast pole järgmist abimakset tehtud.

Millises vormis võiksid olla järgmised abistamised, seda ei ole Ülemkogu tasandil arutatud. Kui abipalve saabub enne, kui rakendub ESM (Euroopa Stabiilsusmehhanism, jõustub 2013. aasta juulis - toim), siis peaks ta olema seni kehtinud mehhanismide või seni töötavate mehhanismide vahendusel antav abi.

Eesti kavatseb osaleda EFSFis (euroala ajutine kriisifond, Euroopa Finantsstabiilsuse Fond) ja ESMis. Nende mehhanismide kaudu on meie potentsiaalne abi osutamine võimalik.

Mis saab siis, kui Kreeka parlament sel nädalal säästukava ei kinnita? Me ei käsitlenud seda teemat. See on spekulatsioon. Saan avaldada vaid veendumust, et nii nagu George Papandreou uuele valitsusele avaldati parlamendis usaldust, nii toetatakse ka seda finantskonsolideerimise programmi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:56
Otsi:

Ava täpsem otsing