Töötasu varjamine teenusena võib tuua maksuriski

Marek Herm 22. juuli 2011, 00:00

Viimane suurem avalikkuse ette jõudnud maksuvaidlus puudutab ASi Luterma, kus kõne all on konsultatsioonilepingute alusel oma juhtkonna ja töötajatega seotud äriühingutele tasude maksmine, mida maksuhaldur peab juhtorgani liikme tasuks või töötasuks.

Juhtorgani liikme tasu, palga ja preemiate (edaspidi töötasu) maksmisel peab väljamakset tegev äriühing füüsilise isiku eest kinni pidama 21% tulumaksu ja maksma ise tasu pealt 33% sotsiaalmaksu. Lisaks võib olla vaja kinni pidada kohustusliku kogumispensioni ja töötuskindlustuse makse.

Suure maksukoormuse vältimiseks on siiani olnud tavaline, et töötasu saamise asemel eelistavad juhtorganite liikmed või töötajad esitada tööandjale endale kuuluvate osaühingute kaudu arveid teenuste eest. Sel juhul võib eesmärk olla sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni ja töötuskindlustuse maksete tasumise vältimine. Juhul kui juhtorgani liige või töötaja oma osaühingust saadud teenustasu dividendina välja võtab, tuleks sellelt riigile tasuda vaid tulumaksu. Kuni saadud tasu jäetakse osaühingusse, ei tule sellelt tasuda ka tulumaksu. Dividendi palgaks ümberkvalifitseerimine ei paista maksuhalduri jaoks praegu aktiivne teema olevat.

Kui maksuhaldur kontrolli käigus tehingute sisu uurima hakkab ja asub seisukohale, et teenuste lepingute alusel tasutud summadelt on tööandjal maksud tasumata jäänud ja/või ei oleks tal olnud õigust sisendkäibemaksu maha arvata, siis on tal õigus kohustada tööandjat tasuma ka intressi. Maksusumma määramise võimalus säilib kuue aasta jooksul.

Ülaltoodud riskide vältimiseks on soovitatav kõik juhtorganite liikmete või töötajatega seotud äriühingutega sõlmitud lepingud hoolikalt üle vaadata ning analüüsida, kas nende alusel makstavatelt tasudelt võivad tekkida maksuriskid. Vajadusel tuleks lepinguid muuta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing