Kas Ligi võidab?

Kadri Bank 01. september 2011, 00:00

Männiku sõnul on Jürgen Ligi äärmiselt tugev kandidaat, kuid põhjalikumalt ta oma arvamust eile kommenteerida ei soovinud. "Jürgen Ligi on äärmiselt tugev kandidaat, aga ma ei taha kaugemale minna," jäi nõukogu esimees endale kindlaks.

"Minu meelest räägime väga tugevatest kandidaatidest ja see teeb mulle head meelt. Tänase seisuga, kui paluksime nõukogu liikmetel hääletada, siis ei saaks mitte keegi viit toetavat häält," ütles Männik. Küll võistleb tema sõnul lõppvoorus omavahel arvatavasti kaks kandidaati.

Kas Ligi on teistest kandidaatidest pea jagu üle, ei osanud Männik öelda. Lisaks ei tule Männiku arvates protsessile kasuks, kui nõukogu esimees toetab väga tugevalt ühte kandidaati. "Sellises protsessis tuleb kasuks, kui nõukogu esimees hoiab madalamat profiili. Kui ma hakkan väga kõva häälega rääkima, kuidas asja peab ajama, teeb see protsessi keerulisemaks," ütles ta.

Rehe pooldaks selles ametis Jürgen Ligi. "Üldiselt, kui ma olen jälginud neid nimesid, kes ajakirjanduses on välja toodud, siis hindan Jürgen Ligi senist tööd ja ettevaatavalt ka panganduses head käeproovimist," lausus Sampo Panga ja Eesti Pangaliidu juht Aivar Rehe. Tema hinnangul suudab Ligi olla samaväärselt tugev partner ka kohalikele pankadele. "Keskpankur härra Trichet on kogu aeg pildil ja Eesti Panga juht hakkab olema ju üks Euroopa Keskpanga juhtide komitee liige," rääkis Rehe. "Tema hääl on selgelt üks osa nendest otsustest."

Eesti Panga nõukogu arutab kandidaate 6. septembri koosolekul. Eesti Panga praeguse presidendi Andres Lipstoki ametiaeg lõpeb tuleva aasta suvel.

Alates 1998 juhib Maailmapanga majanduspoliitika osakonna tööd Hiinas. Töötanud Eesti Panga nõukogu liikme, Eesti peaministri majandusnõuniku ja välisministeeriumi nõunikuna. Oli krooni tulekul rahareformi komitee liige. Harvardi ülikooli majandusteaduse doktorikraad.

Mis on praegu Eesti Panga juhi suurim väljakutse?

Väärikalt ja mõjuvõimsalt esindada Eestit Euroopa Keskpanga nõukogu töös ja otsuste kujundamisel.

Milliste põhimõtete eest Eesti Panga presidendil tuleks seista?

Neid on palju, kuid tooksin esile kolm tähtsamat. Eesti stabiilne makromajanduslik areng, konservatiivsus raha-, krediidi- ja pangandusturul ning eurotsooni viimine jätkusuutlikumale teele.

Mille poolest olete sobivaim Eesti Panga president? Mida peate oma tugevuseks?

Rahapoliitikaalaseid teadmisi ja kogemust, erinevate riikide keskpankade nõustamise kogemust, mitmekülgset rolli Eesti majanduse ja rahapoliitika väljakujundamisel, kaasa arvatud rahareform ja nelja peaministri majandusalane nõustamine. Olen juhtinud suuri projekte ja meeskondi mainekas rahvusvahelises organisatsioonis. Samas oman ka väga spetsiifilist rahandusalast haridust.

Reformierakonna liige, Eesti rahandusminister 2009. aastast. 1995. aastast riigikogu liige, varem juhtinud EVEA Panga Kuressaare filiaali. Kõrgharidus Tartu Ülikoolist geograafia ja välismajanduse erialadel.

Mis on praegu Eesti Panga juhi suurim väljakutse?

Ma ei tea Andres Lipstoki tänast päevaplaani, aga arvan, et tal ei ole seal väljakutseid ega võitlusi. Eesti Panga akuutne mure aga on tagada hinna- ning finantsstabiilsust võlakriisi, inflatsioonilise surve ja majanduslanguse ohu olukorras. Organistatsiooni, Eesti ja regiooni mured on kahtlemata väiksemat mõõtu.

Millega hakkate esimesena Eesti Panga presidendina tegelema?

See pole organistatsioon, kus tulijale kõik selge ja retseptid valmis kirjutatud saaksid olla. Täpselt on teada, et päevakorras on Euroopa rahapoliitiline ja pangandusstabiilsus, millega seotud üritused dikteerivad kõvasti töögraafikuid.

Milliste põhimõtete eest Eesti Panga presidendil tuleks seista?

Vastutustundlikkuse. Kui tõesti miskit esile tõsta. Täpselt sama peaksin nimetama rahandusministri kohta.

Mille poolest olete sobivaim Eesti Panga president? Mida peate oma tugevuseks?

Eristun kõige olulisemas - majanduse ja rahanduse juhtimise kogemuse poolest Eestis ja euroalal ning organistatsiooni juhtimise kogemuse poolest. Kahtlemata olen kõige otsesemalt kursis Eesti oludega ning avalikkus ja nõukogu minu tegevuse ja omadustega. See viimane on öeldud pikantse tagamõttega, et olemasolevast nimekirjast valitakse Eesti põhiseaduslikku isikut ja ühiskonnategelast.

Alates 2009 IMFi Põhja-Balti valijaskonna direktori vanemnõunik, enne seda nõunik. Töötanud Eesti Pangas. Rahareformi ettevalmistava töögrupi ning eurole üleminekut ettevalmistava asjatundjate komisjoni liige. Tartu Ülikooli rahanduse ja krediidi eriala cum laude lõpetaja.

Mis on praegu Eesti Panga juhi suurim väljakutse?

Eesti Panga juhi kaks kõige olulisemat ülesannet on tegutseda ja rääkida kaasa Eesti majanduse hea käekäigu nimel ning seista hea tugeva eurotsooni püsimise eest. Eesti majandus ei vaja põhimõttelisi pöördeid, aga uute strateegiliste sihtide määratlemiseks on vaja kahtlemata diskussiooni ning analüüsi.

Millega hakkate esimesena Eesti Panga presidendina tegelema?

Avatus, kuluefektiivsus ja uuendusmeelsus. Nendest põhimõtetest lähtuksin panga juhtimise ja töö korraldamisel.

Milliste põhimõtete eest Eesti Panga presidendil tuleks seista?

Eesti Panga sõnal on kaalu, kui öeldu ja tehtu tugineb analüüsile, on objektiivne ja ühiskonnale asjakohane. Sisuline sõltumatus tugineb respektil, mis tuleb välja teenida.

Mille poolest olete sobivaim Eesti Panga president? Mida peate oma tugevuseks?

Olen olnud Eesti majanduse arengut mõjutavate majanduspoliitiliste otsuste tegemise juures rahareformist euro kasutuselevõtuni. Oman Eestis laia suhtevõrgustikku, tunnen hästi Eesti ettevõtluskeskkonda ja ettevõtjaid ning nende väljakutseid. Tunnen läbi ja lõhki Euroopat ning oskan Euroopat arusaadavalt selgitada ka muule maailmale.

2011. aastast jurist advokaadibüroos Sorainen. Töötanud Eesti Panga juristina ja Euroopa Keskpangas õigusnõuniku ja vanemõigusnõunikuna. Londoni ülikooli doktorikraad äriõiguse alal.

Mis on praegu Eesti Panga juhi suurim väljakutse?

Võlakriis euroalas. See, mis toimub euroala võlakriisiga järgmise pooleteise aasta jooksul, mõjutab Eesti Panga tegevust rohkem kui euroala keskmisest kõrgem inflatsioon Eestis.

Millega hakkate esimesena Eesti Panga presidendina tegelema?

Seda ei oska täna öelda. Ametisse astumiseni, kui see juhtub, jääb ju veel aasta jagu aega.

Milliste põhimõtete eest Eesti Panga presidendil tuleks seista?

Keskpanga iseseisvus, hinnastabiilsuse hoidmine ja koostöö eurosüsteemi teiste keskpankadega.

Mille poolest olete sobivaim Eesti Panga president? Mida peate oma tugevuseks?

Minu tugevuseks on kogemus kahest keskpangast. Olen töötanud üle seitsme aasta Euroopa Keskpangas ning üle nelja aasta Eesti Pangas. Euroopa Keskpangas töötamise kõrvalt olen kirjutanud doktoritöö Londoni ülikoolis riigi keskpanga õiguslikust raamistikust eurosüsteemis Eesti Panga näitel. Koostöös kolme kolleegiga avaldasime Eesti pangandusõiguse õpiku, olen avaldanud keskpanganduse teemadel teadusartikleid ja lugenud loenguid Tartu Ülikoolis.

Jürgen Ligi. Tal on kolm omadust, mis teevad teda paremaks kandidaadiks: kompetentsus, kogemus ja vastutustundlikkus.

Ta on olnud piisavalt kaua finantssektoris, et pidada teda kompetentseks ja piisavalt vastutustundlikuks, et saaks teda usaldada.

Ardo Hansson ja Jürgen Ligi. Ardo Hansson on mingil määral Eesti krooni isa. Jürgen Ligi sellepärast, et ta on väga hea rahandusminister.

Kuigi mina eelistaksin Hanssonit väga lihtsal põhjusel - siis jääks Ligi rahandusministeeriumisse. Ma ei usu, et valitsus suudab leida sama head rahandusministrit.

See otsus peaks olema mittepoliitiline otsus. Eesti Panga president, nagu ka teised inimesed kõrgetes riigiametites, ei tohiks kuuluda parteisse. Hea näide selle kohta on näiteks õiguskantsler.

Konkreetsete kandidaatide üle ei ole mõelnud, sest otsus ei sõltu minust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:59
Otsi:

Ava täpsem otsing