Kinnisvaraturgu hakkab mõjutama ehitushindade järsk kasv

Urmas Laur 19. september 2011, 00:00

Seven Real Estate Advisorsi koostatav kinnisvaramulli indeks võrdleb kinnisvara praegust väärtust buumi tipuga 2007. aastal. Augustis langes indeks eelmise kuuga võrreldes 0,55%. Eelmisest aastast on indeks siiski 1,05% kõrgemal.

Kinnisvaraturg erinevate sektorite ehk elamispindade, äripindade ja maa turuna ei ole veel kriisist üle saanud ja selget liikumissuunda leidnud.

Elamispindade turg on vaatamata majanduselu segadustele üllatavalt optimistlik. Tooni annavad emotsioonid ehk perede soov elamistingimusi parandada. Seda toetas viimastes kvartalites aset leidnud ostjate kindlustunde kasv. Maa- ja äripindade turg aga alles toibuvad majandussurutisest. Positiivsemas suunas liiguvad Tallinn ja Tartu, muudes piirkondades on kinnisvaraturg loium.

Uusarenduste pakkumist hakkab oluliselt mõjutama viimasel poolaastal aset leidnud ehitushindade järsk kasv. On oodata aktiivset arendusprojektide külmutamist, mille mõju pakkumisele avaldub peaasjalikult aastal 2012.

Lühiajalises perspektiivis mõjutab ehitushinna kasv ehitusõigusega kinnistuid, mis sattuvad hinnasurve alla. Pikemas perspektiivis võib pakkumise vähenemine põhjustada kinnisvarahindade kasvu.

Lähikvartalites jõuavad Eestisse ka Skandinaavia ärikliima jahenemisest tingitud muutused, mis võivad mõjutada turuosaliste kindlustunnet tuleviku osas.

Augustis andsid kinnisvaramulli indeksile toetust tõusmiseks korteriturg ja kinnisvara pakkumishindade tõus. Indeksit vedasid allapoole valdavalt langevate hindadega hoonestatud ja hoonestamata maatehingud.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse tipus 2007. veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga oli aasta tagasi 2010. juunis, mil kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Indeksi põhjast on selle aasta augustiks olnud tagasihoidlik tõus 4,8%.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisorsi arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui ka maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:02
Otsi:

Ava täpsem otsing