Laupäev 25. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Konkurentsiamet säilitas õhkõrna konkurentsi

Kadrin Karner 21. september 2011, 00:00

Express Posti omanikud on Ekspress Grupp ja Eesti Meedia.

"Otsuse tekst on päris pikk. Aga võin öelda, et konkurentsiamet menetles päris pikalt ja põhjalikult seda asja ja jõudis otsusele, et koondumist lubada ei ole võimalik, kuna konkurents turul kaoks täielikult," ütles konkurentsiameti koondumiste kontrolli osakonna juhataja Svetlana Ljutova.

Tema sõnul on otsuses toodud terve hulk täpsemaid põhjusi, miks amet firmade koondumise keelata otsustas, ning otsusele eelnes põhjalik analüüs, kuid seda ei tohi enne avaldada, kui ühineda soovinud on ise sellega tutvunud.

Ekspress Grupi juhatuse esimees Gunnar Kobin märkis, et Express Post on hästi juhitud ja edukalt toimiv ettevõte, ja jätkas: "Seetõttu me ülemäära õnnetud ei ole ja hädamüüki ei planeeri." Kobinit ameti otsus ei üllatanud ning ta teadis juba mõni aeg tagasi, et amet otsustab ühinemise keelata.

Turg kahaneb, hind tõuseb. Kui Express Post ja Eesti Post 18. aprillil koondumispalvega konkurentsiametisse läksid, olid suuremad kirjasaatjad juba omapoolse eeltöö ära teinud. Nimelt juhtisid seitse suurt firmat ameti tähelepanu asjaolule, et vähe sellest, et ühinemisega kaob konkurents, see viib postiteenuse kvaliteedi alla ning hinna üles. Nii Express Post kui ka Eesti Post ütlevad aga, et hind tõuseb nii ehk naa, sest eraldi tegutsedes on neil raskem kuluefektiivne olla.

"Ma arvan, et kui Eesti Post ja Express Post eraldi kirjasaatmist jätkavad, tuleb mõlemal majandusliku efektiivsuse ja kvaliteedi säilitamiseks kirjakande hinda tõsta. Ei ole võimalik, et olukorras, kus kirjasaatmise turg väheneb ja samas kulud kasvavad, tulevik midagi muud tooks," väitis Kobin.

Täpselt sama kinnitas ka Express Posti peadirektor Sven Suurraid, kelle sõnul kahaneb kirjaturg mitte 3%, vaid lausa 23% või 30% kaupa aastas. "Tegelikult - nii jabur, kui see ka ei ole - klientide seisukohast võiks öelda, et oh kui tore, konkurents säilis. Aga teistpidi on mõlemal kahaneva väärtusega turul tegutsejal suur surve hinnatõusule, sest kõik sisendid ju kallinevad," selgitas Suurraid. Ühinemise korral ei oleks teenuse hind tema sõnul nii kiiresti ja nii palju tõusnud kui nüüd.

Eesti Post ei soovinud teemat enne otsuses toodud põhjustega tutvumist mitte mingil viisil kommenteerida. Varem on Eesti Posti juhatuse liige Aavo Kärmas tunnistanud, et kui koondumist ei tule, väheneb kirjade arv Eesti Posti kandes, mis omakorda tähendab seda, et tekib surve kirja- ja perioodikateenuse hinnatõusuks ja seda ennekõike maal.

Kobini sõnul oleks koos tegutsedes saanud kirjakande protsessi efektiivsemaks muuta. "Selle aktiviteediga tegid kirjasaatjad endale pigem halba kui head. Kui konkurentsiamet oleks ühinemise heaks kiitnud, oleks ta saanud seda koondumise olukorda protsessina suunata ja kontrollida, mida ta nüüd ei saa, juhul kui Express Post peaks lihtsalt kirjakandmise teenuse osutamisest loobuma," ütles Kobin.

Itella ostuhuvist ei räägi. Enne kui Eesti Post Express Postile kosja läks, oli liitujakandidaat ka Itella korporatsioon, kellega aga tehing liiga kõrge küsitud hinna tõttu katki jäi. Itella Informationi tegevjuht Karl-Eric Schneider ütles, et kuna ameti otsuse sisu pole veel asjaosalistele ega avalikkusele teada, on raske selle kohta midagi kosta. "Teisalt on riik selle otsusega selgelt väljendanud soovi säitlitada avatud konkurents kirjakande turul. Itella Information on seda seisukohta ka varem väljendanud," ütles Schneider.

Kas nüüd võiks Itella taas tunda huvi Express Posti ostmise vastu?

Seda võimalust Schneider ei kinnitanud ega lükanud ka tagasi.

Konkurents on Tele2 ärifilosoofia üks peamisi alustalasid. Usume, et konkurents on kasuks nii klientidele, äripartneritele kui ka ühiskonnale laiemalt, tuues parema kvaliteedi ning muutes ettevõtted efektiivsemaks. Tele2 seisab selle eest hea nii telekommunikatsioonis kui ka muudes seonduvates valdkondades. Usaldan konkurentsiameti kompetentsi selle küsimuse lahendamisel.

Ekspress Grupp teatas, et konkurentsiamet keelas Eesti Posti ja Express Posti ühinemise. See tähendab, et Ekspress Grupp ei saagi müüa 50% osalust 2,6 miljoni euroga.

Varem oli teada, et tehing leiab aset tänavu. Ekspress Grupp soovis Express Posti müüa seetõttu, et keskenduda rohkem digitaalsele meediale.

Ekspress Grupp ütles, et otsib jätkuvalt võimalusi nende omanduses oleva ettevõtte müügiks. Swedbank Markets ootab grupi 2011. aasta puhaskasumiks 3,1 miljonit eurot. Swedbank langetas Ekspress Grupi hinnasihti 1,70 eurolt 1,65 eurole.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:02
Otsi:

Ava täpsem otsing