Börsisula lumememmed

Fredy-Edwin Esse 27. september 2011, 00:00

Nasdaq OMXT kukkumine pole investoritele olnud mingi naljaasi, sest seni on 2011. aasta ikka väga morn olnud. Börsiindeks saavutas 18. veebruaril taseme, mida viimati nähti 2007. aasta novembris. Sellele eelnenud tõus oli vaimustav - 2009. aasta 10. märtsil saavutatud põhjast oli OMXT indeks 18. veebruariks tõusnud täpselt 221%, mis teeb aastaseks tootluseks julgelt üle 100%.

Tänavu veebruaris oli selle suure tõusu tagajärjel kasvanud oluliselt ka firmade väärtus. Tallina börsi turukapitalisatsioon oli selleks hetkes kasvanud 1,9 miljardi euroni. Paraku on sellele järgnenud müügilaine, mille tulemusel on meie börsiettevõtete ühine väärtus kahanenud 35,84% võrra,1,219 miljardi euroni. See teeb kaotuseks 681 miljonit eurot ehk 10 655 miljardit krooni.

See ei ole mingi abstraktne number, vaid reaalne kaotus, mille investorid ja firmaomanikud, mina nende hulgas, on Tallinna börsil pidanud vastu võtma. Väikeinvestorina võin veel üsna rahulik olla, sest Tallinna börsi investeeritud summad on suhteliselt marginaalsed ja leiba teenin niikuinii mujalt, kuid hoopis teine lugu on firmaomanikega, kes vaid ühe erandiga moodustavad suurimate kaotajate pingerea.

Kuna kõik aktsiad on kukkunud, võib täiesti loogiliselt tuletada suurimad kaotajad - Tallinna börsi suurimate firmade omanikud, kellele kuulub suur osa enda ettevõttest.

Seega pole mingi üllatus, et alates veebruarist on suurima kaotaja tiitli omanik Armin Karu, kes talle kuuluva OÜ Hansa Assets kaudu kontrollib Olympic Entertainment Groupis 45,87% osalust. Olympicu aktsia on veebruari tipust alates kukkunud 46,61%, millega Karu on kuhjanud endale juba enam kui 55 miljoni eurose kahjumi.

Ka teine koht ei ole mingi üllatus, sest Toomas Annusele 65,32% ulatuses kuuluv AS Riverito kontrollib Merkos 71,99% osalust. Merko aktsia on veebruarikuise tipuga võrreldes odavnenud lausa üle kahe korra, mistõttu figureerivad Riverito teised osanikud, nagu Tõnu Toomik, Viktor Mõisja ja Ott Kikas, samuti tänases edetabelis.

Kolmandal kohal on Hendaya Investi kaudu Olympicus 19,28% osalust omav Jaan Korpusov, kellest kõigest paarikümne tuhande euroga jääb maha Tallinki juht ja omanik Enn Pant. Arvestades Tallinki aktsia kehva liikumist, on edetabelis teisedki Infortari ja Linandelli osanikud, nagu Ain Hanschmidt, Kalev Järvelill ja Toivo Ninnas.

Laiemale avalikkusele tuntud ärimees Toomas Tool on samuti edetabelis. Ta on eraisikuna ja osaliselt talle kuuluva Baltplast OÜ kaudu saanud üle 6 miljoni euro kahjumit. Sellest enamik ehk üle 5 miljoni euro tuleb Silvano FG suurosalusest.

Võrreldes veebruarikuise tipuga on konkurentsitult suurim kaotaja Baltika aktsia, mis on kukkunud üle 66%. See on toonud suure kahjumi Baltika juhtkonnale kuuluvale BMIG OÜ-le, kus Meelis ja Maire Milder omavad kontrollivat osa. Ühtekokku on perekond Milder kaotanud ligi 4 miljonit eurot aktsia väärtuse pealt, mis on seda valusam, kuna nende samade aktsiate tagatisel on Swedbankist aktsiate ostmiseks laenu võetud.

Ainus n-ö tõeline investor, kes 25 suurima kaotaja hulka mahub, on Merkos, Arco Varas ja Nordeconis osalusi omav selleaastane erainvestorite edetabeli võitja Arvo Nõges. Nõges on suurima kahju saanud just Arco Vara aktsiaga, kuid ka Merko osalus on piisavalt kahju tekitanud.

Loodetavasti on börs kukkunud juba üsna põhja ligidale ja ei kulu enam kaua aega, kui saab taas hakata kirjutama, kes kui palju on võitnud. Kuid praegune reaalsus on selline, et Tallinn ähvardab kukkuda juba 20 kuu madalaimale tasemele ning aktsiad on kõikvõimalike suhtarvudega võrreldes järjest odavamad. Langus ei saa igavesti kesta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. December 2011, 17:00
Otsi:

Ava täpsem otsing