USA ettevõtted investeerivad rohkem

13. jaanuar 2014, 00:00

USA majandus kasvab ja isegi Euroopa oma peaks tänavu kosuma hakkama. USA ettevõtted reageerivad sellele kui võimalusele äride rekordiliste kapitalikulutustega, kuid Euroopa ja arenevate turgude kapitalikulutused võivad tänavu väheneda.

USAs peaks tänavu kapitalikulutused tulema suuremad kui mullused 2 triljonit dollarit. Miks siis kulutatakse raha masinate ja kinnisvara ostuks? Klientide tellimused on kasvanud. Praegune olukord on teistsugune kui nelja aasta eest. Siis hakkasid ettevõtted piirama kapitalikulutusi.

“USA on kapitalikulutuste taastumise varases staadiumis,” ütles BMO Capital Marketsi peastrateeg Brian Belski Bloombergile.

Kui varem tegelesid USA ettevõtted dividendide suurendamise ja aktsiate tagasiostudega, siis viimasel ajal peavad nad valama vundamenti tulevaseks kasumikasvuks, ütles Jenney Montgomery Scott peastrateeg Mark Luschini. UBS prognoosis, et kui 2013. aastal kasvasid USAs kapitalikulutused 2,6%, siis tänavu peaksid need kasvama 6,7%.

“Nad ujuvad rahas ja valikud puuduvad,” ütles Barclaysi analüütik Scott Davis, kes analüüsib sellised ettevõtteid nagu General Electric ja Honeywell International. “Nad peavad kasvama ja nad ei soovi turuosa kaotada.”

Raha üleküllus. Mille arvel teha investeeringuid? USA suurkompaniidest koosneva S&P 500 aktsiaindeksisse kuuluvatel ettevõtetel oli 3,4 triljonit dollarit vaba raha, mille arvel saab teha ka investeeringuid. Davise sõnul on tõusnud aktsiate hinnad muutnud nende tagasiostmise vähem atraktiivseks ja madalad laenukulud ei pane kiirustama võlataseme langetamisega. USA paljudest statistikaametitest ühe, Bureau of Economic Analysise andmel oli septembrini aastane USA erasektori investeering ilma elukondliku kinnisvarata 2,06 triljonit dollarit.

Ford plaanib tänavu suurendada investeeringuid miljardi dollari võrra, 7,5 miljardile dollarile. Analüütikud prognoosivad, et USAs ületab autode müük taseme, millist ei ole nähtud seitse aastat. Microsoft plaanib 2014. majandusaastal, mis lõppeb juunis, enam kui duubeldada investeeringud 6,5 miljardile dollarile. Valdavalt läheb see raha andmeladudesse ja võrguvarustusse. Honeywell plaanib suurendada investeeringuid kolmandiku võrra, 1,2 miljardile dollarile, mille käigus ehitatakse kemikaalitehased Louisiana ja Alabama osariikidesse.

Honeywell, kes toodab kõike alates lennukimootoritest kuni termostaatideni, investeerib uutesse tehastesse, et täita kasvanud kemikaalitellimusi.

“Need tehased on juba tellimustega kaetud nende ehitamise esimesest päevast,” ütles Honeywelli juhatuse esimees Dave Cote. Ettevõte kiirendab investeeringuid, et luua alust tulevaseks kasvuks.

Ettevõtete kasumid on rekordtasemel tänu kulude kärbetele ja madalamatele investeeringutele, millega püüti vastata pettumust valmistanud maailma majanduskasvule. Läinud aastal murendas ettevõtete usku Euroopa finantskriis ja USA eelarvevaidlused.

Novembris oli USA tootmisvõimsuste kasutus kasvanud 79 protsendile, mis on kõrgeim tase alates 2008. aasta juunist ja vastab 20 aasta keskmisele näidule.

Kuid USA kapitalikulutuste taastumise valguses ei maksa sarnaseid arenguid mujal maailmas loota. Üleilmselt võivad kapitalikulutused väheneda, kuna tõmbutakse tagasi kaevandusprojektidest. Hiina vaevleb rasketööstuse liigse tootmisvõimsuse käes näiteks sellistes tootegruppides nagu tsement ja teras, ütles reitinguagentuuri S&P analüütik Gareth Williams FT-le.

Euroopa kiratseb. S&P hinnagul ei plaani Euroopa ettevõtted lõdvendada oma finantsdistsipliini. Kuna majanduskasv jääb nõrgaks, jäävad samasugusteks ka käibed ja äritegevuse rahavood. Kindlustunne on haavatav ja kasumimarginaalid on surve all.

“Üleilmsed kapitalikulutused vähenevad seoses toorainete taandumistsükliga ja Euroopa ettevõtteid piirab nõrk rahavoog,” teatas S&P.

Hiina puhul vaatavad välisettevõtted üha enam tööjõukulude kiiret kasvu.

Kui vaadata Eesti ettevõtete investeeringuid materiaalsesse põhivarasse, siis selle kohta värskemad andmed on mullu üheksa kuu omad (1,86 miljardit eurot). Ei ole kindlust, et 2013. aasta kapitalikulutused tulevad suuremad 2012. aasta omadest (2,678 mld eurot). Küll aga on Eesti ettevõtete kapitalikulutused alles kaugel buumiaja tasemest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. January 2014, 18:12
Otsi:

Ava täpsem otsing