Rootsi kinnisvaramull ohustab meidki

14. jaanuar 2014, 00:00

Rootsi keskpank andis aasta algul tõsise hoiatuse seoses sealsel kinnisvaraturul kasvavate riskidega. Tasakaalustamatus Rootsi kinnisvaraturul on olnud juba pikka aega väga suur. Kui viimase globaalse finantskriisi tagajärjel oli mujal kinnisvarahindades tagasilöök, siis Rootsis jäi korrektsioon tagasihoidlikuks. Pärast kriisi hinnatõus jätkus.

Et Rootsi kinnisvarahindades võib olla kuni 25% n-ö õhku ja hinnad lõpmatult kasvada ei saa, siis järsu allapoole hinnakorrektsiooni risk sealsel turul on suur. Mõju majanduseni jõuab pankade kaudu, sest keerulisemaks ja kulukamaks muutub nii era- kui ka ärisektori juurdepääs rahastamisele. Rootsi pangad on enda rahastamisel kasutanud ka eluesemelaenude tagatisel välja antud võlakirju, seega häired võlakirjaturul võivad põhjustada pankadele rahastamisprobleeme.

Mõju Eestile. Eesti pangandusturust on 70% seotud Rootsi emapankadega, nii et mõju sealsel pangandusturul toimuvast jõuab kindlasti siiagi. Alates sellest, kui emapankadel tekivad likviidsusprobleemid, siis toob see kaasa likviidsete varade vähenemise ka meie pankades. Kui Eesti pankadele muutub võõrvahendite kaasamine kallimaks, siis tõstab see ka meie pankades rahastamise hinda.

Riskide realiseerumisel Rootsi pangandusturul avaldaks see sealsele majandusele mõju, mille ulatuseks on hinnatud kuni 1,2% SKP vähenemist. Kuna meie eksport on seotud Rootsi turuga, siis jõuab seegi mõju meie majanduseni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. January 2014, 18:50
Otsi:

Ava täpsem otsing