Soodustame meie oma raha liikumist reaalmajandusse

13. veebruar 2014, 00:00

Riik võiks alustava ettevõtluse soodustamiseks lubada eraisikutel teha investeerimiskonto finantsvaraga maksuvabalt aktsia- ja osakapitali sissemakseid äriühingutesse.

Eestis on eraisikutel teatavasti võimalik omada pankades nn investeerimiskontot, mis on seotud väärtpaberikontoga. Tehingud nende kahe konto vahel on vabastatud tulumaksust kuni väljamaksete tegemiseni investeerimiskontolt. Loomulikult tuleb ka siin järgida senist põhimõtet, et tarbimisse võetud raha maksustatakse tulumaksuga.

Sissemaksete jaotus. Investeerimiskontolt tehtavad sissemaksed äriühingutesse võiksid jaotuda nii, et kontol olnud finantsvara alusvara (eraisiku poolt investeerimiskontole tehtud sissemakse, millelt on juba tulumaks maha arvestatud) konteeritaks äriühingu aktsia- või osakapitali. Investeerimiskontolt äriühingusse kantav finantsvara, mis ületab investeerimiskonto alusvara, konteeritaks aga äriühingu jaotamata kasumisse.

Selline lähenemine maksuameti poolt ei jätaks riiki ilma eraisiku tulumaksukohustusest. Küll aga võimaldaks eraisikul paindlikult laiendada oma ettevõtlusalast tegevust ja paigutada oma rahalisi vahendeid väärtpaberiturult sujuvalt reaalmajandusega tegelevasse ettevõtlusesse just Eestis.

Sellise sujuva ja rahaliselt ressursisäästlikuma ülemineku võimaldamine väärt­paberitega tegelevalt ettevõtluselt reaalmajandusega tegelevale ettevõtlusele oleks ettevõtja seisu­kohalt stimuleeriv ning õiglane, kuna raha tarbimisse ei võeta.

Kasulik ka riigile. Ühtlasi oleks selline võimalus kasulik ka riigile.

See soodustab Eesti eraisikute finantsvara liikumist jätkuvalt ebakindlatelt rahvusvahelistelt väärtpaberiturgudelt (Eesti väärtpaberiturg on ju pigem varjusurmas) Eesti reaalmajandusse.

Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, EMT, Raidla Lejins & Norcousi, Saku Õlletehase, Tallinna Vee ja Äripäeva arvamuskonkursi “Edukas Eesti” raames.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. February 2014, 19:00
Otsi:

Ava täpsem otsing