Eestlased ostavad Tartu Milli välja

02. märts 2014, 16:24

Eesti jahutootmisliidri Tartu Milli senised poole osaluse omanikud Uuno Lausing ja Romet Puhk ostavad ka ülejäänud pool firmat kauaaegsetelt Saksa äripartneritelt välja.

Konkurentsiameti teate kohaselt omandab AS Tiigi Keskus ASi Tartu Mill. Kui kellegi vastuväiteid pole, toimub tehing lähinädalate jooksul. Tiigi Keskuse taga on jahutehasega juba ammu seotud mehed - Tartu Milli kauaaegne juhataja Uuno Lausing ning nõukogu liige Romet Puhk. Seni on kuulunud Tiigi Keskusele 50 protsenti Tartu Milli osalusest ning teine 50 protsenti Saksa ettevõttele Saalemühle Alsleben GMBH, keda esindavad Franz Werner Gutting ja Karl Michael Gutting.

Kahepoolne huvi. Tartu Milli juhataja Uuno Lausing jääb tehingut kommenteerides napisõnaliseks, soovimata sündmustest ette tõtata, sest tehing pole konkurentsiametilt veel kinnitust saanud ning nädala jooksul on soovijatel võimalik vastuväiteid esitada. Ta nendib, et tehinguhuvi oli kahepoolne - eestlased näitasid initsiatiivi ostuks ning sakslased soovisid müüa. "Saalemühle Alslebeniga on meil olnud tõesti pikaajaline, tulemusrikas ja meeldiv koostöö," sõnas Lausing.

Tartu Veski asutati aastal 2000, alles aastal 2010 võttis ettevõte omale rahvusvahelisema nime Tartu Mill. Algusest peale on veski omanikeringis olnud lisaks Lausingule ja Puhkile ka sakslased. Vahepeal lisaks ka teine Saksa firma - Braun Werwaltungs- und Beteiligungsgesellschaft, kuid 2005. aasta sügisest on omanikeks vaid kaks firmat - Lausing ja Puhk algselt OÜ Veskimehed ning hiljem ASi Tiigi Keskus alt ja Saksa firmana Saalemühle Alsleben.

Mitukümmend miljonit. Mõlemale osapoolele huvi pakkuva tehingu hinda ei soovinud Lausing kommenteerida. Kuivõrd konkurentsiametist pole tehingu jaoks veel kinnitust saadud, pole ka osapooled täpset kokkulepet teinud, seega jääb hind mõlema poole soovil konfidentsiaalseks. Äripäeva hinnangul on tehingu hind ilmselt suurusjärgus 20 miljonit eurot, millest Tiigi Keskus suudab rahastada umbes poole oma vahenditest.

Äriregistri andmeil on Lausingul ja Puhkil praegu asutamisel uus ettevõte, Milli varaseim variant OÜ Tartu Veski, kuid Lausing kinnitab, et nimevahetust siiski plaanis pole ning Tartu Mill jääb praeguse nime all edasi tegutsema. "OÜ Tartu Veski on 100 protsenti Tiigi Keskuse omanduses ja loodud ASile Tartu Mill täiendavate aktsiate ostuks," selgitas ta.

Jätkab stabiilse edu kursil. Viimastel aastatel Äripäeva toiduainetööstuse edetabelites tippseltskonnas figureerinud Tartu Mill saavutas 2012. aastal 140 miljoni euro suuruse käibe ning teenis seejuures kasumit 5,4 miljonit eurot. Ettevõtte ainuomanikeks saades Lausingul ja Puhkil tänavu Tartu Millis suuri muudatusi ega tegevusalade või haarde laiendamist plaanis pole, loodetakse jätkata samas vaimus kasumit kogudes.

Lõppenud aasta käibe- ja kasuminumbrid on Lausingu sõnul veel auditeerimisel, kuid laias laastus kulges see tema hinnangul samas suurusjärgus tunamullusega. "Toodangu maht tuleb ilmselt sarnane kahe eelneva aastaga. Käive sõltub paljuski  maailmaturu viljahindadest  ja kasumit on raske ette prognoosida," ütles ta.

Konkurentide huvi leige. Heleni kaubamärgi all pudruhelbeid, tangaineid ning jahutooteid müüva Sangaste Linnase tegevdirektor Pille Pokk ütleb, osaluse välja ostmine on täiesti ärisisene otsus, mis ei mõjuta nende ettevõtte tegevust mitte kuidagi. Konkurents turul on tema sõnul niigi kogu aeg väga tihe ja tuleb pidevalt vaeva näha enda eest seismisega, sõltumatult konkurentide tehingutest.

Veski Mati kaubamärgi all tegutseva Balti Veski tegevjuht Ergo Neeme usub samuti, et see tehing Eesti jahuturgu ei mõjuta, sest pole vahet, kas ühe ettevõtte pooled omanikud on sakslased või on kõik omanikud eestlased. "Konkurents siin sektoris on kogu aeg tihe, praegu on üks suur tegija ees ja palju väiksemaid järel. Tartu Milli väljaost seda olukorda ilmselt ei muuda, nii et kõik jätkub vanaviisi," arvas ta.

Võrumaal tegutseva rukkijahu tootja ASi Estonian Malt juhatuse liige Ursel Kaarna juhib aga tähelepanu tehingu potentsiaalsele tähtsusele Läti ja Leedu jahutootjate jaoks, sest nemad üheskoos Tartu Milliga kujundavad kolmekesi jahu hinna Baltikumis. "Vaevalt, et see sakslaste osaluse kadumine neile nüüd nii oluline on, kuid nemad osalevad vähemalt hinna kujundamises. Ju Tartu Milli omanikud on siis välja arvutanud, et see tehing on neile kasulik, ega nad muidu seda teeks," lausus ta.

"Talunike ja viljakasvatajate poole pealt vaadates on Tartu Mill siiski suurim kohalik tegija, kes dikteerib vilja müügihinna, meil on ainult valida, kas lähme sellega kaasa või mitte, vahel harva õnnestub ehk ka pisut vähem maksta. Estonian Maltis tegeleme me peaasjalikult rukkiga, seega Tartu Mill jahutootjana meid nii otseselt ei mõjuta," selgitas Kaarna.

Tartu MIlli käive, kasum (mln eurot)
2008 51,6 1,5
2009 55,6 2,2
2010 70,3 2,8
2011 112 6,97
2012 140 5,4
*Enne 2010. aastat tegutses ettevõte ASi Tartu Veski nime all
Allikas: Tartu Mill

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. March 2014, 16:31
Otsi:

Ava täpsem otsing