Venezuela järsk devalveerumine

Romet Kreek 25. märts 2014, 09:26

Venezuela uues valuutakauplemise süsteemis pakuti USA dollareid kaheksakordse ametliku päevakursiga.

Valitsus näeb selles musta valuutaturu hävitamise võimalust, kuid kriitikud nimetavad seda valuuta massiivseks devalveerimiseks.

Keskpank teatas, et dollar maksis esimesel päeval Sicad 2 süsteemis 51,8 bolivari. Pankade teatel oli nõudlus kõrge, kui pakkumist oli vähevõitu, vahendab Reuters.

Eelistatud kaupadele kehtib riiklik dollari kurss 6,3 bolivari ja teistele kaupadele umbes 11 bolivari dollarist.

Mustal turul maksis dollar 57-58 bolivari. Dollari hind on langenud mõne nädala taguselt 85 bolivarilt, kuna oodati suuremat dollarite pakkumist Sicad 2 süsteemis.

Kuigi uut süsteemi üle teostab keskpank järelevalvet, toimib see nõudluse-pakkumise vormis, kus saavad osaleda nii ettevõtted kui eraisikud.

"Ilma kahtlusteta on see suurim rahapoliitiline muudatus Venezuela ajaloos," ütles Econometrica arvamusliider Henkel Garcia, viidates bolivari kursi järsule kukkumisele.

President Nicolas Maduro aga ei nõustu selle kursiga, öeldes, et uus turg katab vaid umbes 7-8% dollarite müügist Venezuelas, kuna 6,3 kurss kehtib 80% imporditavatele kaupadele dollarite ostmisel.

"Et näha sellise devalveerimise mõju, peaks see hakkama mõjutama importi ning selliste asjade nagu erasektori võla makseid ja kasumite riiki toomist," ütles Garcia.

"Täna on must esmaspäev," ütles selle päeva kohta opositsiooniliider Henrique Capriles Twitteris. "Megadevalveerimine on löök kõigile venezuelalastele."

Venezuelas on Ameerika üks kõrgemaid inflatsioonimäärasid, mis on hetkel 56%. 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. March 2014, 18:08
Otsi:

Ava täpsem otsing