Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Vana müügimaks kummitab ikka

Harry Tuul 08. aprill 2014, 09:45

Euroopa Kohtus takerdunud Statoili ja Tallinna ettevõtlusameti vaidlus müügimaksu üle võib saada parimal juhul lahenduse riigikogu valimisteks.

Kuigi müügimaks kaotati juba enam kui kaks aastat tagasi, on selle kehtimise järelmid endiselt ähvardamas Tallinna linnaeelarvet. Nimelt ootab Euroopa Kohtu eellahendit Statoili ja Tallinna ettevõtlusameti vaidlus, kas müügimaksu peab tasuma ka aktsiisikaupadelt.

Äripäevale teadaolevalt on n-ö soolas mitu teist sarnast vaidlust, mille edasine saatus sõltub samuti kõnealusest lahendist. Arvestades, et näiteks 2011. aastal kogus Tallinna linn 16,5 miljonit eurot müügimaksu ning aktsiisikaupade osakaal moodustab hinnanguliselt 13 protsenti, võib pealinna ähvardav nõue küündida ühtekokku kuni kahe miljoni euroni, millele lisanduvad intressid. Kokku tulev summa võib olla võrreldav mupo või Tallinna TV aastaeelarvega.

Võit esimeses kohtuastmes
Esimeses astmes Tallinna halduskohtus saavutas Statoil võidu. Ettevõtlusamet otsustas otsuse vaidlustada ringkonnakohtus. Tallinna ringkonnakohus omakorda otsustas juulis 2012 küsida müügimaksu kohta eelotsust Euroopa Kohtult. Tegudeni jõuti 15 kuud hiljem, kui ringkonnakohus formuleeris küsimused ja valmistas ette asja materjalid Euroopa Kohtusse saatmiseks. 

Tallinna halduskohtu ja ringkonnakohtu pressiesindaja Anneli Vilu sõnul küsis kohus vastavas asjas Euroopa Kohtult eelotsust 2013. aasta oktoobris. „Edasise tegevuse osas oodatakse esmalt ära vastav Euroopa Kohtu otsus ja seejärel selgub ka menetluse edasine käik,“ selgitas Vilu.

Otsuse ootuses
Tänaseks on oma seisukohad Euroopa Kohtule esitanud nii Statoil kui ka Tallinna ettevõtlusamet. „Kõnealuses kohtuasjas on vaidlevad osapooled saanud Euroopa Kohtule esitada omapoolseid argumente ja hetkel ootame, kas Euroopa Kohus plaanib antud asjas korraldada istungi või lahendatakse küsimus kirjalikus menetluses,“ selgitas Statoili õigusnõustaja Keit Hints. Tallinna ettevõtlusameti juhataja Kairi Teniste kinnitusel on ka nemad oma seisukohad esitanud ja hetkel oodatakse kohtu edasisi toiminguid.

Millal Euroopa Kohus otsuse langetab, on ebaselge. „Meil on keeruline hinnata, millal võiks kohus otsuse teha. Loodame, et kohus menetleb taotluse kiiresti,“ ütles Teniste. „ Hetkel ei oska me prognoosida Euroopa Kohtu otsuse tähtaega, ilmselt ei ole seda oodata enne sügist. Vahepeal Eesti kohtutes mingit edasiminekut ei toimu, nii et oleme äraootaval seisukohal,“ lisas Statoili esindaja. Ka ringkonnakohtu pressiesindaja ei osanud öelda täpset aega, kui kaua Euroopa Kohtu otsust tuleb oodata. „Kuid üldiselt võib arvata, et see jääb kuskil pooleteise aasta kanti,“ lisa ta.

Vaidlus vaid osa maksu üle
Vaidluse sisus ei puuduta müügimaksu tervikuna, vaid ainult seda osa, mida makstakse aktsiisikaupadelt, nagu bensiin või alkohol. Nimelt Statoili kaebuse üheks põhiargumendiks on, et müügimaksu tasumise nõudmine aktsiisikaupade müügilt on vastuolus Euroopa Liidu Nõukogu direktiiviga (2008/118/EÜ), mille kohaselt aktsiisikaupa võib täiendavate maksudega maksustada üksnes erieesmärgi olemasolul. Erieesmärgina käsitatakse Euroopa Kohtu kohtupraktikas muud kui üksnes eelarve täitmise eesmärki.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. April 2014, 11:53
Otsi:

Ava täpsem otsing