Koolilõpp tähistab järjest enam alles õpingute algust

14. mai 2014, 00:00

Koolipinkide kulutamise lõppedes on osa õppimist, kohati isegi tähtsaim osa, alles ees. Sellega tasub arvestada nii alles eriala valijal kui ka juba töötaval inimesel.

Esiteks tasub eriala, aga ka laiemalt see, millega elus tegeleda, valida hingeläheduse järgi. Ehkki Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder toob käesolevas lehes välja, et noored ajavad töö ja hobi tihti segamini, tasub ametit valides hinnata lisaks tulevase sissetuleku suurusele  ka selle hingelähedust.

Seda soovitavad ka näiteks mitmed idufirmade juhid. Näiteks inseneride suhtlusvõrgu GrabCadi üks käivitaja Hardi Meybaum rõhutab, et ettevõtte ehitamine võtab aega, üleöö-edulugusid juhtub harva ning tõenäoliselt kellegi teisega. Ehk maksab valida valdkond, mis tõesti meeldib, sest aega sellele kulub palju. Selliselt suhtudes ja valides on rohkem rahul nii töötaja, kes panustab kirge rohkem ning tunneb enam rahulolu, kui ka tööandja, kes saab palju pühendumist. Kui ei juhtugi enda firmat ehitades imet, et see üles ostetakse või maailm vallutatud saab, on vähemalt aeg hästi veedetud.

Õppimisest ei pääse ka juba kogenud tööjõuturulised. Keskkond, vajadused ning inimeste soovid muutuvad nii kiiresti, et sellega kohanemiseks ja enda konkurentsivõimelisena hoidmiseks tuleb pidevalt uusi oskusi omandada. Olgu selleks koolitused, täienduskursused või ka lihtsalt lugemus ning teiste ettevõtjate edulugude ning nende taga­maade tudeerimine.

Kannapöörde julgustajad. Sellist maailmavaadet julgustavad ka firmad, näiteks IT-ettevõtted. Töökätepuuduses käivitasid Nortal ja Codeborne oma suvekoolid, mis neile tulevasi kolleege vormivad. Viimase õppeprogrammi läbinud tõestasid, et kannapööre uude valdkonda on võimalik ka keskea lähedal – kolm programmeerimisega varem mitte kokku puutunud inimest vahetasid pärast õppe läbimist eriala.

Uue omandamine elementaarseks. Ühe tuntuma siinse idufirma TransferWise üks asutaja ja Äripäeva aasta ärimees 2013 Taavet Hinrikus leiab, et töötegemine pole noortele enam kellast kellani asjatamine, vaid meelteseisund. Töö peab olema lõbus ja seda tehakse päeval, õhtul, hommikul ja öösel nii kontorist, kodust kui ka reisilt. Levist välja eriti ei minda ning niimoodi saab läheneda õppimisele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. May 2014, 13:05
Otsi:

Ava täpsem otsing