Arco Vara koosolekul loeb iga aktsionäri hääl

04. juuli 2014, 00:00

Tihti on börsifirmade üldkoosoleku käik ja tulemused juba ette ära otsustatud. Seekord võib aga olla kindel, et tänasel Arco Vara aktsionäride koosolekul läheb arutelu tuliseks ning lõpptulemus sõltub igast häälest.

Toimetus soovitab kõigil Arco Vara aktsionäridel täna Sokos Hotell Virus peetaval erakorralisel aktsionäride üldkoosolekul kindlasti osaleda. Igast käetõstmisest või tõstmata jätmisest sõltub, mis saab juhatuse soovist kasvatada ettevõtte aktsiakapitali.

Eriti puudutab üleskutse mõistagi väike­aktsionäre. Firma suuremad omanikud nii ühelt kui ka teiselt poolt rindejoont on igal juhul ise kohal või esindatud.

Koosoleku põhipunktina pannakse taas hääletusele ettepanek emiteerida 2,5 miljoni euro väärtuses 3,5 miljonit uut aktsiat. Kuu aega tagasi jäi see napilt heakskiiduta, mis tõi kaasa tüli ettevõtte juhi Tarmo Silla ja suuruselt teise aktsionäri Arvo Nõgese vahel. Värvikaid süüdistusi on järgnenud mõlemalt poolt.

Osal väikeaktsionäridest on seisukoht võetud. Kel ei ole, jõuab seda veel kujundada ning selleks on samuti hea koosolekule minna. Kindlasti aitab otsustada ka kohapealne arutelu, isegi rääkijate kehakeelest võib üht-teist välja lugeda. Tähtsaim on mitte jääda otsustamisest kõrvale, sest ette ei ole täna veel midagi selge.

Plussid ja miinused on nii uute aktsiate emiteerimisel kui ka sellest loobumisel. Viimasel juhul võib oodata järgmise erakorralise koosoleku kokkukutsumist. Kui aga ebamäärane seis pikemalt vinduma jääb, pole võimatu, et tekib plaan vahetada välja firma juht(kond).

Emissiooni peamise pooltargumendina on öeldud, et see annaks ettevõtte arengule märgatavalt hoogu. Jutt käib konkreetsetest projektidest nii Tallinnas kui ka Bulgaarias. Aktsiaemissioon olevat ühtlasi ettevõttele ja selle aktsionäridele kasulikum kui kõrge hinnaga erakapitali kaasamine.

Hinnatakse, et raha kaasamata jätmine piirab kasumiväljavaadet. Samuti lähevad kaotsi need enam kui 80 000 eurot, mis on juba aktsiakapitali suurendamise ettevalmistustele kulunud.

Emissiooni vastu räägib juhatuse võimalik soov minna lihtsalt kergema vastupanu teed, mitte kasutada sisemisi reserve või otsida teisi võimalusi raha kaasamiseks. Nii võib lahvatanud konflikti taga aduda isegi põhjust, et juhatusel sisuliselt puudub plaan B ning kogu panus on pandud aktsiakapitali suurendamise kaardile. Emissioon kahjustab ositi ka olemasolevate aktsionäride huve, sest lahjendab nende osalust. Samuti nähakse emissioonis mitte arengusoovi, vaid ettevõtte vanade otsuste ja vigade lappimist, nende võimendamist.

Börsifirma maine kannatab. Samas on selge, et jätkuvad konfliktid ja otsustamatus ei mõju börsifirmale hästi. Mingil määral võibki Arco Tallinna börsi n-ö punase laterna rolli kirjutada selle arvele, et firmas on (suur)omanikud tulnud ja läinud, aga kaklused on jäänud.

Laiemalt võttes tuleb ettevõtte asjadest parema pildi saamiseks üldkoosolekul osalemine kasuks mis tahes börsifirma väikeaktsionäridele. Lähiminevikust võib tuua näiteks kas või Järvevana või Ekspress Grupi koosoleku, millele on värvi andnud või mille käiku on mõjutanud just väikeaktsionärid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. July 2014, 19:31
Otsi:

Ava täpsem otsing